Probiyotik Nasıl Kullanılır ? | Probiyotik Faydaları

Probiyotik Nasıl Kullanılır ? | Probiyotik Faydaları

25 Temmuz 2022

Bununla birlikte, bakterilerden kaynaklı çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalmamak adına, probiyotik olarak adlandırılan dost bakterilerin vücutta yüksek seviyede olması çok önemli. Vücuttaki tüm süreçlerin sorunsuz ve dengeli bir şekilde çalışması için görev alan yararlı bakteriler olan probiyotikler, oldukça önemlidir. Vücutta hücre yapısı kadar önemli olan diğer bir yapı olan mikrobiyotanın parçası olan probiyotiklerin eksikliği durumunda, besin takviyesi olarak alınması önemlidir.  

 

Vücutta birçok farklı sistemde görev alan probiyotikler, farklı türlere sahiptir. Sindirim sistemi başta olmak üzere, akciğerlerde ve deri yapısında da rol alan probiyotikler vücudun dengesini sağlama noktasında önemlidir. Bağırsak florasında, zararlı bakterilere karşı bir denge kuran probiyotikler, vitamin sentezi de dahil olmak üzere birçok noktada kritik göreve sahiptir. Probiyotiklerin eksik olması durumunda, vücutta birçok işlevsel bozukluk meydana gelebilir. Peki probiyotik nasıl kullanılır? Hangi faydaları sunuyor? 

Probiyotik nasıl kullanılmalı? 

Probiyotikler, genel olarak fermente gıdaların içeriğinde yer alır. Ev yapımı yoğurt, kefir ve turşu gibi gıdaların tüketimi, probiyotik açısından önemlidir. Bununla birlikte, probiyotik içerikli besinlerin tüketiminde, sindirim sorunu yaşayanlar için en iyi çözüm, probiyotik takviyesi almaktır. Probiyotik takviyeleri, sıvı, kapsül ve farklı formlarda yer alabilir. Bununla birlikte probiyotik takviyesi alırken dikkat edilmesi gerekenler mevcuttur. Probiyotik takviyelerinin diğer ilaçlarla bir etkileşim içinde olmaması, sağlık durumuna uygun olması önemlidir. Buna ek olarak, probiyotikler kendi içinde farklı türlere sahiptir. Her probiyotik türünün, farklı hastalıklar için uygun olduğu söylenebilir. Bu nedenle, probiyotik türleri incelenmeli ve en uygun probiyotik açısından zengin olan takviyeler tercih edilmelidir. 

Probiyotik ne zaman alınmalı? 

Probiyotikler, sindirimi kolaylaştıran ve vitamin sentezine katkıda bulunan doğal yapılardır. Bu anlamda, probiyotik besinler ve probiyotik takviyeleri öğünlerin bir parçası haline gelebilir. Bu nedenle, probiyotikler öğünlerin ardından alınabilir. Her probiyotik takviyesinin üzerinde yer alan kullanım talimatı da, probiyotik ne zaman alınmalı sorusu için ideal yanıtı verebilir.  

Probiyotik kaç ay kullanılmalı? 

Probiyotikler, kısa süreli olarak değil, düzenli ve uzun vadeli alınması gereken takviyelerdir. Bu anlamda, uzmanların probiyotik kullanımına ilişkin farklı yaklaşımları söz konusudur. Probiyotik takviyeler için en az 2-3 haftalık kullanım önerilebilir. Bununla birlikte, düzenli bir şekilde probiyotik alınmaması durumunda, zararlı bakterilerin florada etkinliğini artırması söz konusu olabilir. Bu nedenle, 6 aydan uzun bir süre de kullanım önerilebilir. Probiyotik kaç ay kullanılmalı sorusunun yanıtı, ihtiyaca ve bünyenin yapısına göre değişebilir.  

Probiyotik ne kadar sürede etki eder? 

Probiyotik kullanımında en çok merak edilen konular içinde, probiyotik ne kadar sürede etki eder sorusunun yanıtı yer alıyor. Probiyotik çeşitlerine ve kullanıma göre değişebilmekle birlikte, probiyotik yapıların etkisini gösterme süresi en az 2 hafta olarak belirlenmiştir. Birkaç haftalık süre içinde probiyotiklerin etkisini göstermesi olasıdır.  

Probiyotik kapsül ne zaman içilir? 

Probiyotik kapsül kullanımında, yemek zamanına önem verilmeli. Uzmanlar, probiyotiklerin kullanımının tok karna olması gerektiğini ifade ediyor. Bunun nedeni, açlık durumunda mide asidinin ph değerinin düşük olmasıdır. Bu seviye, probiyotiklerin bir kısmının etkisizleşmesine neden olabilir.  

Probiyotik faydaları nelerdir? 

Yoğurt, tarhana, kefir ve boza gibi besinlerde yer alan, buna ek olarak takviye besin kaynakları ile de alınabilen probiyotikler, çok geniş faydalar sunmasıyla öne çıkıyor. En iyi takviyeler içinde gösterilen probiyotiklerin öne çıkan faydalarından bazıları şu şekilde: 

 

Probiyotiklerin, bağırsak florasında etkin olması beraberinde iyi bakterilerin kötü bakterilere karşı bir denge sağlamasını getirir. Bu da, sindirim sisteminde şişkinlik ve gaz gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Bağırsak florasında probiyotiklerin etkin olması, yağlanmaya karşı da etkilidir. Bu da, probiyotiklerin kilo vermek için de önemli olduğunu göstermektedir.  

 

Probiyotiklerin bağırsak florasında uygun seviyede olması kolorektal kanser ihtimalini düşürür. Bağırsak florasını düzenleyen probiyotiklerin kansere karşı etkili olduğu görülmüştür. 

 

Bağışıklığı güçlendiren probiyotik besinler, birçok hastalığa karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlar. Alerjiye karşı da etkili olan probiyotikler, sağlıklı bir yaşam için en önemli bileşenler arasındadır. Probiyotiklerle birlikte, probiyotiklerin etkin olmasını sağlayan prebiyotiklerin kullanımına da önem verilmelidir.  

En iyi probiyotik markası 

Probiyotik takviyesi seçiminde, birçok farklı marka karşınıza çıkabilir. İçerik açısından güçlü, kolay bir şekilde kullanılabilen ve kaliteli probiyotik takviyelerinde en çok tercih edilen marka ve ürünler şu şekildedir: 

 

  • Denflor Probiyotik 

  • Apidemica Kids Propolis Allbee Şurup 

  • Orzax Ocean L-Glutatyon 

  • Bee o Up Propolisli ballı boğaz spreyi 

  • Nutraxin Probiota Advanced 

  • Sandox Bakso Linex 

  • Enterogermina Kids Probiotic 

  • Velavit V-Probiotics Enzymes 

 

Probiyotik takviyelerinde, marka ve ürün seçenekleri, probiyotik fiyatlarını etkileyen en önemli kriterler içinde yer almakta. Uygun fiyatlı, indirimli ve ucuz probiyotik takviyelerini DermoDr güvencesi ile sitemizde keşfedebilirsiniz. 

 

DermoDr Blog
Cillte Leke Görünümü Neden Olur ve Nasıl Önüne Geçilir
Cilt lekeleri, cilde doğal rengini veren pigment hücrelerinde yaşanabilen düzensizlikler nedeniyle ortaya çıkabilen bir durumdur.
Yeni Doğan Bebekler İçin Doğru Mama Kullanımı Nasıl Olmalı?
Yenidoğan bebeklerin beslenme süreci, bebeklerin sağlıklı bir gelişim süreci gösterebilmeleri adına çok önemli.
Bağırsak Sağlığı İçin Probiyotik Kullanmanın Önemi Nelerdir?
Faydalı bakteriler olarak bilinen probiyotikler, insan sağlığı için birçok katkısı bulunan yapılardır. Fermente edilmiş gıdalarda bolca yer alan probiyotik bakteriler, sindirim...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.