Takviye Edici Gıdalar

Toplam 300 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Görünüm:
Toplam 300 ürün görüntüleniyor.

Takviye Edici Gıda Çeşitleri

Dengeli ve sağlıklı beslenme adına takviye edici gıdalar, normal beslenme sürecine ek olarak tercih edilebilir. Takviye gıdaların tanımı, beslenme sürecindeki açıkları kapatabilmek adına vitamin, mineral, protein, lif ve amino asit gibi doğal bileşenlerdir. Bunların dışında besleyici özelliği bulunan maddelerin konsantre ya da ekstrat formlu seçenekleri de takviye edici gıdalar içinde yer alır. Takviye edici gıdalar kapsül, tablet, pastil ya da toz, sıvı takviye edici gıda formunda da olabilir. Besin takviyesi, suplement ya da diyet ek takviyesi olarak da bilinen bu ürünler birçok açıdan faydalı olabilir. 

Takviye edici gıdalar neden kullanılır? 

Vücudumuzda tüm vitamin, mineral ve diğer doğal bileşenler önemli bir rol oynar. Birtakım nedenlerle, beslenme ya da dış etkenler kaynaklı olarak bu gıdalar alınmadığında çeşitli eksiklikler çıkabilir. Bu da, bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Takviye edici gıdaların kullanım nedenleri herkese göre değişebilir. Örnek olarak, takviye edici besinler içinde yer alan folik asit, gebelik döneminin ilk birkaç ayında tüm doktorlar tarafından tavsiye edilir. Buna ek olarak hamilelerde, doktorların önerisi ile vitamin ve mineraller de takviye edilebilir. Bunun dışında, balık yağı ve omega 3, balık tüketimi düşük seviyede olan kişiler tarafından kullanılabilir. Yeterince güneş ışığına maruz kalınmıyorsa, D vitamini takviyesi de alınabilir. Genel olarak kimlerin gıda takviyesi alması gerekiyor diye sorulursa, yanıtı şöyle: 

 

  • Çeşitli gıda alerjilerinden ötürü, bazı önemli vitamin ve mineral kaynağı besin kaynaklarını tüketemeyen kişiler takviye edici gıdaları kullanabilir.  
  • Karaciğer ya da gastrointestinal gibi, besin emilimini dolayısı ile vitamin ve mineral sentezini engelleyen rahatsızlıklara sahip olan kişiler, alabilir. 
  • Çok kısıtlı bir diyeti olan ve günde 1600 kalori altında tüketmesi gereken kişiler kullanabilir. 
  • Hamileler, doktorun önerdiği takviye edici gıdaları kullanabilir. 
  • İlerleyen yaşta olan kişilerde, B12 vitamininin emilmesi yavaşlaması durumunda bu ürünleri alabilir. 

Takviye gıdalar nasıl kullanılır, nelere dikkat edilmelidir? 

Sıvı takviye edici gıda ya da diğer takviye gıdaların her biri, önemli konularda vücut açısından faydalar sunar. Bununla birlikte, takviye edici besinlerin tüketiminde ürünlerin kullanımı, kullanım dozu da önemlidir. Tüketiciler, aldıkları gıda takviyelerini ideal dozda almalıdır. Uygun bir dozda kullanılmayan, çok fazla alınan takviyeler yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, vitamin, mineral ve diğer gıda takviyelerini alan kişiler, Türk Gıda Kodeksi’nce hazırlanmış Takviye Edici Gıdalar Tebliği’ne bakarak, hangi takviye besini hangi dozda almanız gerektiğini görebilirsiniz.  

Takviye edici gıdalar birlikte kullanılabilir mi? 

Çeşitli bir ilaçla birlikte, gıda takviyesini birlikte kullanmayı düşünüyorsanız doktorunuza bu konuda danışmalısınız. Zira normade yan etkisi bulunmayan bir takviye gıda, farklı bir ilacın etken maddesi ile etkileşime girebilir. Bu nedenle takviyeleri birlikte kullanmayı düşünüyorsanız, sağlık uzmanlarından görüş almanız önemlidir. Takviye edici gıda ürünlerde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın onayı da önemlidir. Bakanlık sitesi üzerinden takviye gıdaların onayını kontrol edebilirsiniz. 

Takviye edici gıda markaları ve fiyatları 

Vücudumuzda birçok faydası olan ve çeşitli hastalıklara karşı bizi koruyan vitamin, multivitamin, kolajen, balık yağı, mineral, probiyotik ya da glukozamin gibi takviye edici gıdaları sitemizde bulabilirsiniz. DermoDr güvencesi ile en iyi takviye gıda markaları içinde yer alan Supradyn, Ocean, Pharmaton, Voonka, Solgar, Wellcare ve Imuneks gibi ürünleri en uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Kapsül, ampül, saşe, toz ya da tablet gibi formlara sahip takviye gıda kaynaklarını fiyata göre sıralayarak en ucuz gıda takviyelerini keşfedebilirsiniz. Online alışveriş ayrıcalığı, hızlı ödeme ve Türkiye’nin her noktasına kargo ile gıda takviyesini adresinize alabilirsiniz.  

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.