x
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • 600₺ Üzeri Kargo Ücretsiz
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • %100 Orjinal Ürün Güvencesi
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
Kolajen sabah mı içilir akşam mı?
20.06.2022

Kolajen sabah mı içilir akşam mı?

Kolajen takviyesi, bağ dokuları güçlendirir ve yaşlanmayı yavaşlatır. Piyasada birçok kolajen ilacı bulunmaktadır. Bu ilaçları sabah veya akşam içilmesinde herhangi bir sıkıntı yoktur. Vücut günün her saati protein enzimi yapabildiğinden dolayı ister sabah için ister akşam için kolajen takviyesi size iyi gelecektir. Ayrıca aç veya tok karnına tüketilmesinde de herhangi bir problem yoktur. Bu yazımızda sizlere kolajen ile alakalı akla gelen bütün sorulara yanıt bulmaya çalıştık.  

Kolajen nedir?  

Kolajen; vücutta deri, kemik, tendon gibi organlar başta olmak üzere pek çok organda bulunan bir proteindir. Vücutta en çok bulunan protein olmasının yanı sıra tüm vücut proteinlerinin 3 üçte birini oluşturur.  Bağ dokunun oldukça önemli bir bileşeni olmakla beraber vücut yapısını da koruyan temel maddedir. Kolajen tip 1, tip 2, tip 3, tip 4, tip 10 olmak üzere 5 grupta incelenir. Her bir tipin farklı görevleri vardır. Kolajen kaybı önlenmesi açısından yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve egzersiz yapmak gerekir. Bunların yanı sıra düzenli uykuya ve çok fazla güneşe maruz kalmamalıyız.  

Kolajen kilo aldırır mı? 

Kolajen maddesi çeşitli besinler yoluyla alınabildiği gibi takviye edici ürünler ile de alınabilir. Kolajenin kilo aldırdığına dair birçok makale ve açıklama bulunmaktadır. Fakat kolajen takviyesinin kilo aldırması nasıl alındığı ile doğrudan ilişkilidir. Kolajen takviyeleri kilo verdirici özelliktedir. Yapılan bir araştırmada 24 yetişkine ilk gün sabah kahvaltısında kolajen içermeyen bir tabak verilmiş ikinci gün kolajen içeren bir tabak verilmiştir. Katılımcılarda ilk gün erken acıkma görülmüş, ikinci gün ise acıkma süresi uzamış ve kolajen takviyelerinin bilinenin aksine kilo aldırmadığı hatta kilo verdirdiği gözlenmiştir.  

Kolajen kullanımı nasıl olmalı?  

Kolajen formuna göre kolajenin kullanım şekli değişir. Kolajenler 3 grupta incelenir.  

  • Toz Kolajen: İsminden de anlaşılacağı üzere toz formda ola kolajenlerdir. Birçok yemek ve içecek ile kullanıma uygundur. Halk arasında oldukça popüler olan bu kolajen türü tekli küçük şişelerde ya da kavanoz şeklinde kullanıma sunulur. 

  • Sıvı Kolajen: Toz kolajenin sıvı ile karıştırarak elde edilen kolajen türüdür. Kullanımı en rahat olan kolajen türüdür.  

  • Tablet/Kapsül Kolajen: Toz kolajenin tablet veya kapsül hale getirilmesi ile oluşan klojen türüdür. Kolajen miktarı en düşük olan kolajen türü olsa da kullanım rahatlığı sebebi ile en iyi kolajen türü diyebiliriz. 

Kolajen böbreklere zarar verir mi?  

Kolajen ile ilgili araştırma sonucunda, kolajenin yiyeceklerden alındığında düşük dozda kolajenin vücuda girdiği için bir faydası olmadığı ve çok fazla tüketildiğinde ise karaciğer, böbrek ve tansiyona zarar verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kolajen besinler yolu alındığında herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır, ancak kolajen bakımından zengin olan ürünleri fazla tüketmek zararlıdır. Yanlış veya aşırı kolajen kullanımın belirtileri ishal, hazımsızlık, yorgunluk hissi, deri döküntüsü, mide ağrısı ve vücutta duyarlılıktır.  

Kolajen ne zaman etkisini gösterir?  

Kolajen takviyesi kullanılmaya başladıktan sonra 14 ile 21 gün arasında cildinizdeki değişikliği fark edebilirsiniz. Fakat bu fark çok yüksek seviyede olmaz. Asıl farkı düzenli kullanıma başladıktan 5-6 hafta sonra görmek mümkündür. Eğer kolajen takviyesini bırakırsanız 21 gün içerisinde cildiniz eski haline geri döner. Eski haline dönmesini istemiyorsanız günlük kolajen kullanımı aksatmadan yapmanız önemlidir.  

Çok Satanlar
Seçilenleri Karşılaştır
Karşılaştır
Blog Son Eklenenler
Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 
21 Mayıs
Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 

Pişik; bebeklerde ciltte kızarıklık, tahriş ve kabarcıkların oluştuğu bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle bebeklerin bez bölgesinde görülür. 

SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?
20 Haziran
SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?

Güneş koruma faktörü (SPF), güneşe maruz kalmamızı sağlıklı bir şekilde yönetmek için önemli bir konu. Güneş kremi nasıl seçilir konusu, cildimizin ihtiyaçlarına uygun olarak yapılmalı.  

100 SPF Ne Anlama Gelir?
20 Haziran
100 SPF Ne Anlama Gelir?

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak, cildin sağlığı için önemli bir adım. Bu konuda en çok duyulan terimlerden biri "SPF"dir. SPF, "Sun Protection Factor" kelimesinin kısaltmasıdır ve güneş kremi ürünlerinin koruma faktörünü ifade eder.

Bioderma Güneş Kremi Lekeleri Yok Eder Mi?
20 Haziran
Bioderma Güneş Kremi Lekeleri Yok Eder Mi?

Bioderma güneş kremi lekeli ciltler için etkili bir çözüm sunan ve lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan özel bir formül içeriyor.

Cildimize Uygun En İyi Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?
20 Haziran
Cildimize Uygun En İyi Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?

Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildimizi korumak için güneş kremleri vazgeçilmez bir ürün haline geldi. Ancak cildimize uygun en iyi güneş kremi faktörünü seçerken doğru dengeyi bulmak önemli.

Çocuklarda Hangi Güneş Kremi Kullanılmalı?
20 Haziran
Çocuklarda Hangi Güneş Kremi Kullanılmalı?

Güneşin sıcak ışıkları ve açık havada geçirilen keyifli zamanlar, çocuklar için unutulmaz anılar yaratır. Ancak güneşin zararlı etkilerine karşı doğru önlemleri almak da büyük bir önem taşır.

Lekeli Cilt İçin Hangi Güneş Kremi?
20 Haziran
Lekeli Cilt İçin Hangi Güneş Kremi?

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak ve lekeli ciltler için en iyi çözümü bulmak herkesin ortak arzusu. Lekeler, güneşin UV ışınlarına maruz kaldığımızda cildimizde oluşan pigmentasyon değişiklikleri olarak kendini gösterir.  

Solante Pigmenta Lekeleri Giderir Mi?
20 Haziran
Solante Pigmenta Lekeleri Giderir Mi?

Solante Pigmenta, lekelerin giderilmesine yardımcı olan etkili bir güneş kremi. Bu yenilikçi ürün, güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalan cildi korurken aynı zamanda cilt tonunu eşitleyerek lekelerin azalmasına yardımcı olur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.