Kolajenler 

Kişisel bakım alanında son yıllarda, vücutta doğal bir etki yaratan bileşenler ön planda.

Sıralama seçin
Tükenenleri Gösterme
Toplam 27 ürün görüntüleniyor.

Gıda. takviyeleri içinde, son dönemde birçok kişi tarafından tercih edilen seçeneklerden biri de kolajen. Vücudun doğal bir bileşeni olan kolajen, vücutta en yüksek oranda yer alan protein türüdür. Kolajenin yapısı, hem doku hem de organların işlevlerini sürdürebilmesi ve yapısal formunu koruması açısından önemlidir. Tüm proteinlerin farklı bir işlevi söz konusudur, kolajenin görevi ise belirttiğimiz gibi, dokusal yapıların özelliklerini korumaktır.  

Kolajen nedir? 

Vücut için en faydalı takviyeler içinde yer alan kolajenler, sizin de karşınıza mutlaka çıkmış olmalı. Kolajen nedir ve faydaları nelerdir diye düşünüyorsanız, açıklayalım. Kolajen vücutta, birçok organda, bunun dışında kemik, deri ve tendon gibi yapılarda yer alan bir proteindir. Kolajenin vücuttaki yaygınlık düzeyi öyle fazladır ki, vücudun tüm proteinlerinin üçte birinini kolajen oluşturur. Vücudun ana yapısını koruyan bir protein olan kolajen, dokuları bir arada tutan bir göreve sahiptir. 

Kolajen çeşitleri: Tip 1, Tip 2, Tip 3 ve Tip 4 kolajen nedir? 

Kolajen takviyesi almayı düşünüyorsanız ve kolajen markaları araştırıyorsanız, bunun öncesinde kolajen proteinlerinin alt çeşitlerini de bilmeniz gerekiyor. Zira tüm kolajen tiplerinin vücutta farklı görevleri vardır. Collagen olarak da geçen bu yapılarda 4 tip karşımıza çıkıyor: 

Tip 1 kolajen nedir? 

Vücudumuzda yer alan tüm kollajenlerin yüzde 90’ını oluşturan Tip 1 kolajen, en yoğun görülen kolajen çeşididir. Yoğun bir yapı olarak vücutta bulunan Tip 1 kolajen en çok kemik, deri ve diş yapısında yer alır. 

Tip 2 kolajen nedir? 

Tip 2 kolajen yapıları, yapısal olarak Tip 1’e göre daha esnek bir formdadır. Bu kolajenler genellikle eklemler gibi kıkırdak yapılarda yer alır. 

Tip 3 kolajen nedir? 

Diğer bir kolajen çeşidi olan Tip 3 kolajen, vücudun iç yapılarında yer alır. Tip 3 kolajenler genellikle kas ve damarlarda, buna ek olarak organlarda karşımıza çıkar. 

Tip 4 kolajen nedir? 

Tip 4 kolajen, cildin alt katmanlarında yer alır. 

Neden kolajen takviyesi alınmalı? 

Vücudumuz, tüm protein çeşitlerinde olduğu gibi kolajen konusunda da kendisi organik sentezler yapar, yani vücudumuz kolajen üretmektedir. Ancak yaşın ilerlemesiyle vücutta kolajen üretimi de zamanla azalır, buna ek olarak üretilen kolajenin, çocukluk ve gençlik dönemine göre kalitesinde de azalma olur. Esasen yaşlılık belirtisi olarak ifade edilen, cildimizde yaşanan değişimlerin nedeni kolajen üretiminin azalmasıdır. Kolajenin az üretilmesi durumunda ciltte esneklik azalır ve yaşlanma kırışıklıkları meydana gelir. Yalnızca vücudumuzun dışında değil, aynı zamanda organlarda ve eklemlerde de kolajenin azalması kaynaklı değişimler görülebilir. Bu durumda, cildinde daha az kırışıklık isteyenler, daha nemli ve bebeksi bir cilde sahip olmak isteyenler tarafından kolajenler bir takviye olarak alınmaktadır.  

Hangi besinler kolajen üretimini artırır? 

Belirttiğimiz gibi vücudumuz kolajen üretimini yapmaktadır. Tüketilen bazı besinler, vücudun kolajen üretimi üzerinde pozitif rol oynar. Kolajen üretimi açısından en sağlıklı besinler nelerdir diye merak ediyorsanız, C vitamini bunlar içinde en önemli besinlerden biri. C vitamini içeren gıdaların tüketimi daha çok kolajen almanızı sağlar. Bununla birlikte mineraller içinde bakır, kolajen üzerinde en çok olumlu etki yapan bileşenlerden biridir.  

Kolajen takviyesi almanın faydaları nelerdir? 

Vücudunuzda yaşlılık belirtileri giderek artıyorsa ve buna engel olmak adına kolajen takviyesi almayı düşünüyorsanız, bu doğru bir seçim. Zira doğal kolajen sentezi için tükettiğiniz besinlerin yarattığı değişim, ilerleyen yaşlarla birlikte azalacaktır. Bu durumda vücudunuzun kolajen yapısını artırmak için, en iyi kolajenleri çeşitli markaların kaliteli kolajen takviyeleri ile alabilirsiniz. Doğal kolajenler sunan bu ürünler, vücutta birçok değişim yaşamanızı sağlar. Bunlar içinde daha sağlıklı saçlara sahip olmak, kırışıklıkların azalması ve hatta ciddi hastalıklara karşı korunma yer alır. Genel olarak kolajenin faydaları şu şekilde: 

  • Kolajen takviyesinin en çok kullanıldığı alan olan cilt bakımına bir kere daha dönersek, kolajenin azalması durumunda ciltte esneklik kaybolur ve zamanla nem azalır. Kırışıklığa karşı genç görünmek adına kolajen takviyesi almak, cildin genç görünmesini sağlar ve anti aging, yani yaşlanma karşıtı bir etki sağlar. Serum kolajen çeşitleri, doğrudan yüze uygulanırsa daha sağlıklı ve genç bir forma kavuşulmasını sağlar.  
  • Kolajen takviyesi bunun dışında, kemik sağlığı üzerinde olumlu rol oynar. Kolajen eksikliği durumunda, kemiklerde osteoporoz gibi hastalıklar görülebilir. Kemik hastalıklarına karşı uzmanların önerileri içinde, D vitamininin yanı sıra kolajen takviyesi de yer almaktadır. 
  • Eklem ağrılarını önleme konusunda da kolajen önerilmektedir. Eklemlerdeki yapıların bütünlüğünü koruyan kolajen, daha sağlıklı bir kıkırdak yapısına sahip olmanızı sağlar.  
  • Kolajenin diğer bir avantajı ise, kas kütlesi üzerindeki olumlu rolüdür. Vücudun kas yapısının yüzde 1’i ile yüzde 10’u arasındaki kısmı kolajen protein yapısı içerir. Kas kaybı sorunu yaşayanların, kas yapısını koruması amacı ile kreatin ve kolajen gibi takviyeler alması önerilmektedir. 
  • Kolajenin faydaları içinde aynı zamanda, kalp sağlığını koruması, damar sertliği ve felç gibi durumlara karşı rol oynaması da yer alır.  

Kolajen takviyesi nasıl alınır? 

Cilt bakım ürünleri ve sağlık ürünleri alanında, güvenilir ve onaylı markaların ürünlerine yer verdiğimiz sitemizde en iyi kolajen takviyelerini sunuyoruz. Kolajen takviyelerinin formuna gelirsek, farklı seçenekler söz konusu. Kolajen takviyesi çeşitlerine geldiğimizde su içinde kolajen, hap formunda kolajen, sıvılaştırılmış kolajen ya da toz kolajen gibi alternatifler söz konusu. Doktor tavsiyesi ile alınması gereken doğal kolajen takviyeleri, gördüğünüz gibi vücutta birçok önemli konuda etkin rol oynamakta. 

Kolajen fiyatları 

Kolajen takviyesi alırken, bütçenizi düşünmek istiyorsanız en doğal ve en iyi besin takviyelerinin ve bakım ürünlerinin yer aldığı DermoDr olarak her bütçeye uygun fiyatlı ürünler sunuyoruz. Kolajen fiyatlarında markalar, kolajenin toz, sıvı ya da hap formunda olması, çeşidi ve gramajı önemli bir faktördür. En uygun fiyatlı kolajen takviyesini araştırıyorsanız, fiyata göre sıralama yapabilir, kolajeninizi hızlı online ödeme ile satın alarak, Türkiye’nin her noktasına kargo ile teslim alabilirsiniz.  

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.