x
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
Sigara İçmenin Cilde Zararları Nelerdir?
09.02.2023

Sigara İçmenin Cilde Zararları Nelerdir?

Sigara dumanı, cildi kurutur ve nem seviyesini düşürür. Bu durum cildin daha çabuk yaşlanmasına, kırışıklıkların ve çizgilerin ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca sigara dumanının içindeki çevresel stres faktörleri, cildin daha çabuk hasar görmesine ve hızla yaşlanmasına sebebiyet verir. Örneğin; sigara dumanında bulunan karbon monoksit, oksijenin cildi beslemesine engel olur ve cildin sağlıklı görünmesini bozar.

Sigara dumanı ayrıca, cildin daha hassas hale gelmesine ve kolayca iltihaplanmasına neden olabilir. Sigaranın içindeki toksik maddeler de cildin zararlı hücrelere dönüşmesine ve hatta kansere yol açabilir. Sigara içimi, aynı zamanda cildin doğal kolajen üretimini azaltabilir ve cildin esnekliğini bozar. Cildin sağlıklı kalması için, sigarayı bırakmanın yanı sıra düzenli bir cildine bakım rutini ve iyi bir beslenme alışkanlığı kurmak çok önemli.

Sigara ve Cilt İlişkisi

Sigara içmenin cildin elastikiyetini ve nem seviyesini azaltması, cildin daha hızlı kırışmasına neden olur. Bu nedenle özellikle sigara içen kişilerin kolajen içeren besinleri daha fazla tüketmeleri önerilir. Cildinizdeki oksijen seviyesini düşüren sigara dumanı, cildinizin daha soluk gözükmesine sebep olur. Ayrıca sigara dumanı ve içerisindeki maddeler gözeneklerinizi tıkar, hücre yapınıza zarar verir ve lekeler oluşturur. Ayrıca cildinizin akne eğilimi artar, siyah noktalarınız belirgin hale gelir, yüzünüzdeki küçük yağ bezeleri büyür. Gözenekleriniz de tıkandığı için diğer pek çok cilt sorunu zincirleme olarak yaşanabilir.

Sigaradan Kaynaklı Oluşan Cilt Zararları Nasıl Azaltılır?

Sigaradan dolayı oluşan cilt kusurlarınızı azaltmanın en iyi yolu tabii ki de sigarayı bırakmak. Sigarayı bıraktıktan kısa bir süre sonra siz hiçbir şey yapmasanız bile cildinizin sağlıklı yenilenmesi ve iyileşmesi hızlanacak, tekrar bozacak bir durum olmadığından daha sağlıklı olacak. Fakat yine de sigarayı bıraktıktan sonra güzel bir cilt rutini oluşturmak en iyi çözüm.

Sigara cildi kurutmasına neden olduğu için, cildine düzenli olarak nemlendirici uygulamanız önemli. Ayrıca cildinizin daha sağlıklı olması için öncelikle E, A ve C vitaminlerini içeren besinleri daha fazla almayı deneyebilirsiniz. Sigarayı bıraksanız da bırakmasanız da cildinizi düzenli olarak nemlendirin ve temizleyin. Ayrıca, yaşlanma karşıtı ürünleri ve güneş koruyucuları kullanın.

Dermatologlar ve estetisyenler, sigaradan dolayı oluşan cilt bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olabilecek estetik uygulamalar yapabilir. Ancak bu uygulamaların sonuçları geçici olabilir ve tekrar tekrar yapılması gerekebilir.

Cildinizdeki Sorunun Sigaradan Kaynaklanıp Kaynaklanmadığını Nasıl Anlarsınız?

Sigara her ne kadar cilde zarar veren en önemli etmenlerden de olsa her cilt sorunu sigaradan kaynaklanmıyor olabilir. Sorunun kaynağını bulmak çözümünüzü hızlandıracağından ilk olarak sorunun sigaradan olup olmadığını anlamalısınız. İlk olarak sigara içme hikayenizi ve cildinizdeki sorunun ortaya çıkmasına yakın bir zaman diliminde sigara içme hızınızı dikkatlice inceleyin. Eğer sigarayı daha fazla ya da ilk kez içtiğiniz bir dönemde cilt sorunlarınız oluştuysa sorun sigaradan kaynaklanıyordur.

Cildinizdeki sorunlar başka bir faktör örneğin; stres, cildinize uyguladığınız ürünler, alerjiler veya güneş hasarı gibi, tarafından da oluşabilir. Bu nedenle yakın zamanda sigara dışında cilt sağlığınızı bozacak neler yaşadığınıza bakın. Uyku düzeni ve yeme düzenindeki değişimler ya da hava değişimleri de cilt sorunlarına yol açabilir.

Eğer cildinizdeki sorun sigaradan kaynaklanıyorsa, sigarayı bırakmanın yanı sıra cildinize uygun nemlendirici ve yaşlanma karşıtı bakı ürünleri kullanmanız ve düzenli bir cildine bakım rutini kurmanız cildinizdeki sorunların azalmasına yardımcı olabilir. Ancak, cildinizdeki sorunlar başka bir nedenle kaynaklanıyorsa, doğru tanıyı koyabilmek ve doğru tedaviyi uygulayabilmek için dermatoloğunuzla görüşmeniz gerekli.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.