x
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • 600₺ Üzeri Kargo Ücretsiz
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • %100 Orjinal Ürün Güvencesi
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
Sigara İçmenin Cilde Zararları Nelerdir?
09.02.2023

Sigara İçmenin Cilde Zararları Nelerdir?

Sigara dumanı, cildi kurutur ve nem seviyesini düşürür. Bu durum cildin daha çabuk yaşlanmasına, kırışıklıkların ve çizgilerin ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca sigara dumanının içindeki çevresel stres faktörleri, cildin daha çabuk hasar görmesine ve hızla yaşlanmasına sebebiyet verir. Örneğin; sigara dumanında bulunan karbon monoksit, oksijenin cildi beslemesine engel olur ve cildin sağlıklı görünmesini bozar.

Sigara dumanı ayrıca, cildin daha hassas hale gelmesine ve kolayca iltihaplanmasına neden olabilir. Sigaranın içindeki toksik maddeler de cildin zararlı hücrelere dönüşmesine ve hatta kansere yol açabilir. Sigara içimi, aynı zamanda cildin doğal kolajen üretimini azaltabilir ve cildin esnekliğini bozar. Cildin sağlıklı kalması için, sigarayı bırakmanın yanı sıra düzenli bir cildine bakım rutini ve iyi bir beslenme alışkanlığı kurmak çok önemli.

Sigara ve Cilt İlişkisi

Sigara içmenin cildin elastikiyetini ve nem seviyesini azaltması, cildin daha hızlı kırışmasına neden olur. Bu nedenle özellikle sigara içen kişilerin kolajen içeren besinleri daha fazla tüketmeleri önerilir. Cildinizdeki oksijen seviyesini düşüren sigara dumanı, cildinizin daha soluk gözükmesine sebep olur. Ayrıca sigara dumanı ve içerisindeki maddeler gözeneklerinizi tıkar, hücre yapınıza zarar verir ve lekeler oluşturur. Ayrıca cildinizin akne eğilimi artar, siyah noktalarınız belirgin hale gelir, yüzünüzdeki küçük yağ bezeleri büyür. Gözenekleriniz de tıkandığı için diğer pek çok cilt sorunu zincirleme olarak yaşanabilir.

Sigaradan Kaynaklı Oluşan Cilt Zararları Nasıl Azaltılır?

Sigaradan dolayı oluşan cilt kusurlarınızı azaltmanın en iyi yolu tabii ki de sigarayı bırakmak. Sigarayı bıraktıktan kısa bir süre sonra siz hiçbir şey yapmasanız bile cildinizin sağlıklı yenilenmesi ve iyileşmesi hızlanacak, tekrar bozacak bir durum olmadığından daha sağlıklı olacak. Fakat yine de sigarayı bıraktıktan sonra güzel bir cilt rutini oluşturmak en iyi çözüm.

Sigara cildi kurutmasına neden olduğu için, cildine düzenli olarak nemlendirici uygulamanız önemli. Ayrıca cildinizin daha sağlıklı olması için öncelikle E, A ve C vitaminlerini içeren besinleri daha fazla almayı deneyebilirsiniz. Sigarayı bıraksanız da bırakmasanız da cildinizi düzenli olarak nemlendirin ve temizleyin. Ayrıca, yaşlanma karşıtı ürünleri ve güneş koruyucuları kullanın.

Dermatologlar ve estetisyenler, sigaradan dolayı oluşan cilt bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olabilecek estetik uygulamalar yapabilir. Ancak bu uygulamaların sonuçları geçici olabilir ve tekrar tekrar yapılması gerekebilir.

Cildinizdeki Sorunun Sigaradan Kaynaklanıp Kaynaklanmadığını Nasıl Anlarsınız?

Sigara her ne kadar cilde zarar veren en önemli etmenlerden de olsa her cilt sorunu sigaradan kaynaklanmıyor olabilir. Sorunun kaynağını bulmak çözümünüzü hızlandıracağından ilk olarak sorunun sigaradan olup olmadığını anlamalısınız. İlk olarak sigara içme hikayenizi ve cildinizdeki sorunun ortaya çıkmasına yakın bir zaman diliminde sigara içme hızınızı dikkatlice inceleyin. Eğer sigarayı daha fazla ya da ilk kez içtiğiniz bir dönemde cilt sorunlarınız oluştuysa sorun sigaradan kaynaklanıyordur.

Cildinizdeki sorunlar başka bir faktör örneğin; stres, cildinize uyguladığınız ürünler, alerjiler veya güneş hasarı gibi, tarafından da oluşabilir. Bu nedenle yakın zamanda sigara dışında cilt sağlığınızı bozacak neler yaşadığınıza bakın. Uyku düzeni ve yeme düzenindeki değişimler ya da hava değişimleri de cilt sorunlarına yol açabilir.

Eğer cildinizdeki sorun sigaradan kaynaklanıyorsa, sigarayı bırakmanın yanı sıra cildinize uygun nemlendirici ve yaşlanma karşıtı bakı ürünleri kullanmanız ve düzenli bir cildine bakım rutini kurmanız cildinizdeki sorunların azalmasına yardımcı olabilir. Ancak, cildinizdeki sorunlar başka bir nedenle kaynaklanıyorsa, doğru tanıyı koyabilmek ve doğru tedaviyi uygulayabilmek için dermatoloğunuzla görüşmeniz gerekli.

Çok Satanlar
Seçilenleri Karşılaştır
Karşılaştır
Blog Son Eklenenler
Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 
21 Mayıs
Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 

Pişik; bebeklerde ciltte kızarıklık, tahriş ve kabarcıkların oluştuğu bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle bebeklerin bez bölgesinde görülür. 

SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?
20 Haziran
SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?

Güneş koruma faktörü (SPF), güneşe maruz kalmamızı sağlıklı bir şekilde yönetmek için önemli bir konu. Güneş kremi nasıl seçilir konusu, cildimizin ihtiyaçlarına uygun olarak yapılmalı.  

100 SPF Ne Anlama Gelir?
20 Haziran
100 SPF Ne Anlama Gelir?

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak, cildin sağlığı için önemli bir adım. Bu konuda en çok duyulan terimlerden biri "SPF"dir. SPF, "Sun Protection Factor" kelimesinin kısaltmasıdır ve güneş kremi ürünlerinin koruma faktörünü ifade eder.

Bioderma Güneş Kremi Lekeleri Yok Eder Mi?
20 Haziran
Bioderma Güneş Kremi Lekeleri Yok Eder Mi?

Bioderma güneş kremi lekeli ciltler için etkili bir çözüm sunan ve lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan özel bir formül içeriyor.

Cildimize Uygun En İyi Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?
20 Haziran
Cildimize Uygun En İyi Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?

Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildimizi korumak için güneş kremleri vazgeçilmez bir ürün haline geldi. Ancak cildimize uygun en iyi güneş kremi faktörünü seçerken doğru dengeyi bulmak önemli.

Çocuklarda Hangi Güneş Kremi Kullanılmalı?
20 Haziran
Çocuklarda Hangi Güneş Kremi Kullanılmalı?

Güneşin sıcak ışıkları ve açık havada geçirilen keyifli zamanlar, çocuklar için unutulmaz anılar yaratır. Ancak güneşin zararlı etkilerine karşı doğru önlemleri almak da büyük bir önem taşır.

Lekeli Cilt İçin Hangi Güneş Kremi?
20 Haziran
Lekeli Cilt İçin Hangi Güneş Kremi?

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak ve lekeli ciltler için en iyi çözümü bulmak herkesin ortak arzusu. Lekeler, güneşin UV ışınlarına maruz kaldığımızda cildimizde oluşan pigmentasyon değişiklikleri olarak kendini gösterir.  

Solante Pigmenta Lekeleri Giderir Mi?
20 Haziran
Solante Pigmenta Lekeleri Giderir Mi?

Solante Pigmenta, lekelerin giderilmesine yardımcı olan etkili bir güneş kremi. Bu yenilikçi ürün, güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalan cildi korurken aynı zamanda cilt tonunu eşitleyerek lekelerin azalmasına yardımcı olur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.