x
 • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
 • 600₺ Üzeri Kargo Ücretsiz
 • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
 • %100 Orjinal Ürün Güvencesi
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
Kuruyan Vücudunu Nasıl Nemlendirmelisin?
02.09.2021

Kuruyan Vücudunu Nasıl Nemlendirmelisin?

Cilt bakımının en önemli aşamalarından biri, ideal nem dengesini sağlamak. Buna karşın, zaman içinde kötüye giden hava koşulları ve buna ek olarak hava değişimleri kaynaklı cilt kurumasına karşı, cildin ihtiyacı olan nemi almasını sağlamak önemli.

Nem, bakımlı ve sağlıklı bir cildin sahip olması gereken en önemli özelliklerinden biri. Nem kaybı nedeniyle birçok cilt sorunu yaşanabilir, bunlar arasında cildin çatlaması, pul pul olması ve soyulması yer alabilir. Nemlendirici bakım ürünlerini kullanmanız durumunda dahi bu sorunları yaşıyorsanız, cildinizi nemlendirme konusunda bazı yanlışlar yapıyorsunuz demektir. Daha ferah ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlayan nem oranını nasıl ideal seviyeye getirebilirim diyorsanız aşağıda önerilerimizi sıraladık.

Cilt kuruluğunun nedenleri nelerdir?

Ciltte nem oranının düşük olması, kuru cilt tipinin nedenidir. Kuru ciltlerin nedeni kimi zaman doğuştan gelir, bununla birlikte bazen dış etkiler nedeniyle kuruluk da ortaya çıkabilir. Cilt kuruluğunun nedenleri nedir derseniz, aşağıdaki durumlar ciltte nemin azalmasında etkilidir:

 • Ciltte, yağ olarak bilinen yapı, sebum salgısı nedeniyle oluşuyor. Buna karşın yaş ilerledikçe, sabum ilerleyen yaşlarla birlikte azalıyor. Bu seviyenin azalması, ciltte kuruluğun azalmasına, egzamaya ve cilt çatlaklarına neden olmakta.
 • Birçok kişinin bildiğinin aksine, sabunla yüz yıkamak sebuma zarar verir. Bu da nem dengesi üzerinde olumsuz etkide bulunur. Sabuna ek olarak çok yüksek sıcaklıkta suyla yüz yıkamak da cilt için zararlıdır.
 • Çevresel faktörler arasında cildin nem dengesi üzerinde zararlı olan etkilerde, sigara dumanı ve rüzgar, güneşin zararlı etkileri de yer alır.
 • Son olarak, kuru cilt nedenleri içinde iklim ve hava şartları da yer alıyor.

Yukarıdaki nedenlerden ötürü doğabilen nem oranının düşmesi sorunu, beraberinde incinebilen hassas bir cilde neden olur. Suyu hızlı bir şekilde kaybeden cilt alerjiye daha çok açık olur ve zararlı maddelerden daha çok etkilenir. Bu nedenle istenmeyen cilt sorunlarını önlemek için, cildin nem dengesini ayarlamak, cildi nemlendirmek gerekiyor.

Kuru ciltte nem dengesi nasıl sağlanır?

Kuru ciltlerde nemlendirmeyi doğru bir şekilde sağlamak adına, ilk olarak dikkat edilmesi gereken şey temizlik süreci. Cildinizin nem düzeyini koruma aşamasında, temizliğine dikkat etmelisiniz. Sıcak su ile cilt temizliği, yağlara zarar verdiği için önerilmemektedir. Cilt temizliğinde ılık su tercih etmek, en iyi seçenektir.

 

Buna ek olarak cilt temizliğinde kullandığınız ürünlere de dikkat etmelisiniz. Sabunlar, pH derecesi yüksek bakım ürünleri olmasından ötürü tercih edilmemesi gereken bir yer. Yüz temizleme ürünlerinde, nem oranı düşük kuru ve hassas ciltlerde cilt yapısına uygun jeller tercih edilebilir. Vücut temizliğinde sabun kullanmayı tercih ederseniz yapısal olarak yumuşak sabunları kullanabilirsiniz. Peki cilt nasıl nemlendirilir?

Cilt nasıl nemlendirilir, nemlendirici içeriğinde neler olmalı?

Cildimizin doğal yapısı, yağ ve su açısından belli bir seviyeye sahiptir. Nem oranının ideal seviyede kalması, ciltte nemin korunması ile mümkündür. Bu anlamda, cildimizin suya maruz kaldığı duş ya da yüz yıkama esnasında suyun ciltte tutulması gerekir. Banyo ya da yüz yıkamada cildimiz suyu emecektir ancak buna ek olarak su tutulmazsa, buharlaşır. Cildin nemi tutması için yapılması gereken, hafif bir şekilde havluyla kurulamak ve temizleyici tonik ile cildi temizlemektir. Bu işlemin sonrasında nemlendirici krem, serum ve diğer nemlendirici ürünler uygulanır. Bu işlemin ardından ıslaklık ciltte kalacak ve suyun buharlaşmasını önleyecektir. Ilık bir su ile alınan duşun ardından tonik uygulaması, cildin etkili bir şekilde temizlenmesini sağlar ve bu da nem oranını artırır.

Bununla birlikte, kuru cilt nasıl nemlendirilir sorusunun yanıtı içerisinde, tercih ettiğiniz nemlendiricide sahip olması gereken birtakım özellikler de var. Dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde:

 • Nemlendiricilerde doğal yağ içeriğine sahip ürünleri tercih etmelisiniz, zira doğal yağ içerikleri cilt üzerinde faydalı etkiye sahiptir. Jojoba, badem, ceviz yağı gibi seçenekler cilt için faydalıdır.
 • Nemlendirici serum, krem ya da jel gibi ürünlerin içeriklerinde su tutma özelliğine sahip bileşenlerin olması önemlidir. Hyalüronik asit, sodyum, gliserin gibi yapılar bu anlamda faydalıdır.
 • Nemlendirici kullanımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır. En az 1 ay süreyle kullanımı, kalıcı sonuçlar açısından önemlidir.
 • Cildin nem dengesi üzerinde olumsuz rol oynayan sert hava değişimleri, güneş ışınları ve sigara gibi etkilere karşı korunmanız gerektiğini unutmayın.

Gördüğünüz gibi, cildin nem düzeyini koruma konusunda nemlendiriciler oldukça faydalı. Sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olmak için, hem bakım ürünlerini kullanmalı, hem de olumsuz dış etkilere karşı cildinizi korumalısınız.

Blog Son Eklenenler
Eksfoliasyon Nedir?
11 Temmuz
Eksfoliasyon Nedir?

Eksfoliasyon yöntemleri genel olarak tüm cilt tiplerine uygundur. Bu aşamada önemli olan, her cilt tipi özelinde uygun ekfoliasyon yöntemini seçmek ve doğru bir şekilde uygulamaktır.

Retinol Kaç Yaşında Kullanılmalıdır?
25 Haziran
Retinol Kaç Yaşında Kullanılmalıdır?

Retinol, A vitamininin cilt bakımı ürünlerinde kullanılan bir formudur. Ciltteki ince çizgileri, kırışıklıkları ve hiperpigmentasyonu en aza indirmek için kullanılır.

Cilt Bakımında Glikolik Asit Kullanım Rehberi
22 Haziran
Cilt Bakımında Glikolik Asit Kullanım Rehberi

Glikolik asit, melanin üretimini düzenleyerek ciltteki koyu lekelerin azalmasına yardımcı olur.

Cilt Bakımında Azaleik Asit Kullanım Rehberi
22 Haziran
Cilt Bakımında Azaleik Asit Kullanım Rehberi

Azaleik asit, cilt sağlığını koruma ve cilt problemlerini giderme konusunda etkili bir yardımcıdır.

Bebek Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır?
21 Haziran
Bebek Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır?

Bebek burun aspiratörünün kullanımı oldukça basittir, ancak doğru teknikleri bilmek önemlidir. İşte adım adım bebek burun aspiratörü kullanma rehberi

Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 
21 Mayıs
Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 

Pişik; bebeklerde ciltte kızarıklık, tahriş ve kabarcıkların oluştuğu bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle bebeklerin bez bölgesinde görülür. 

SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?
20 Haziran
SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?

Güneş koruma faktörü (SPF), güneşe maruz kalmamızı sağlıklı bir şekilde yönetmek için önemli bir konu. Güneş kremi nasıl seçilir konusu, cildimizin ihtiyaçlarına uygun olarak yapılmalı.  

100 SPF Ne Anlama Gelir?
20 Haziran
100 SPF Ne Anlama Gelir?

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak, cildin sağlığı için önemli bir adım. Bu konuda en çok duyulan terimlerden biri "SPF"dir. SPF, "Sun Protection Factor" kelimesinin kısaltmasıdır ve güneş kremi ürünlerinin koruma faktörünü ifade eder.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.