x
  • 600 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 600 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 600 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 600 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
1 Yaşından Sonra Devam Sütü Gerekli Mi?
08.02.2023

1 Yaşından Sonra Devam Sütü Gerekli Mi?

Devam sütü, bebekler için özel olarak üretilen ve bebeklerin günlük gıda ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak formüle edilmiş bir süt türü. Bebeklerin anne sütü ile yeterli beslenmemeleri durumunda tercih edilen bu gıdalar bazen ek gıdaya geçişi kolaylaştırmak, bebeğin yeterli beslenememesi durumunda daha zengin besin içerikleri sunmak gibi farklı durumlarda da kullanılabiliyor.

Bebeğim İçin Devam Sütünün Gerekli Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Devam sütü gerekli olup olmadığını anlamak için bebeğin gıda ihtiyacını ve beslenme durumunu değerlendirmek gerekir. Öncelikle normal bir büyüme hızına sahip olup olmadığını anlamak için bebeğin kilosunu kontrol etmelisiniz. Daha sonra anne sütü miktarı kontrol edilmeli. Bebek anne sütü ile yeterli besleniyorsa devam sütü gerekli olmayabilir.

Bebeklerin sık beslenmeleri ve yeterli uyku almaları beslenme durumlarını etkileyebilir. Diğer kriterleri yorumlarken bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca bebeklerin aktivite düzeyi, büyüme hızı ve beden yapısı gibi faktörlere göre enerji ihtiyacı değişebilir.

Aile hekimi veya pediatri uzmanı bebeğin beslenme durumunu değerlendirmek için en doğru seçim. Bu sebeple sayılan bu kriterlere göre eğer bebeğinizin devam sütü alması gerektiğini düşünüyorsanız önce bir sağlık uzmanından tavsiye alın.

Gerekli Olmadığı Düşünülen Durumlarda Devam Sütü Kullanmak Zararlı Mı?

Gerekli olmayan durumlarda devam sütü vermek zararlı olabilir. Devam sütleri bebeklerin ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineral miktarlarını içerebilir ancak ayrıca fazla miktarda şeker, tuz veya diğer malzemeler içerebilirler. Bunlar bebeklerin sağlıklı büyüme ve gelişme sürecini etkileyebilir. Ayrıca, bebeklerin anne sütüne geçmeden önce devam sütü ile beslenmeleri, anne sütünün üretimini azaltabilir ve bebeklerin emme becerilerinin gelişmesine de engel olabilir. O yüzden, devam sütü vermek gerekli olmadıkça önerilmez.

Bebeğime Devam Sütü Vermeyi Ne Zaman Bırakmalıyım?

Devam sütü vermeyi bırakma zamanı bebeklerin büyüme ve gelişme durumuna, gıda ihtiyaçlarına ve anne sütü miktarına göre değişebilir. Genel olarak, bebekler 1-2 yaşına kadar anne sütü veya formüle edilmiş süt ile beslenmeye devam edebilir. Ancak tam olarak bebeğin ne zaman devam sütü vermeyi bırakabileceği konusunda aile hekimi veya pediatri uzmanı en doğru kaynak olduğundan hem devam sütüne başlama hem bırakma konularına sağlık uzmanınızla birlikte karar verin.

Devam Sütünün Faydaları Nelerdir?

Devam sütleri bebeklerin gıda ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak formüle edildiği için, aşağıdaki faydaları vardır:

  • Beslenme eksikliklerinin önlenmesi

  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi

  • İyi kemik gelişimi

  • Uyku düzeninin korunması

Ancak, bebeklerin anne sütü ile yeterli beslenmeleri durumunda devam sütü gereksiz olabilir. Bebeklerin beslenme durumunu değerlendirmek için aile hekimi veya pediatri uzmanı ile görüşmelisiniz.

Devam Sütünün Zararları Nelerdir?

Gerekli olmadığı durumlarda devam sütü kullanmak bebeğiniz için bazı zararlara sebebiyet verebilir. Bu zararlardan ilki beslenme alışkanlıklarını bozması. Bebekler, devam sütüne bağımlı hale gelebilir ve anne sütüne geçmeden önce devam sütünü reddedip devam sütüyle beslenmek isteyebilir. Ayrıca bebeğiniz özellikle 6 aydan küçükse, dikkatli seçilmeyen mamalar bebeğinizin sindirim sistemine zarar verecek bileşenleri içerebildiğinden bebekte ülser ve diğer mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

Ayrıca devam sütleri fazla miktarda şeker içerebilir. Bu da bebeğinizin kan değerleri ve kilo kontrolü için olumsuz bir durum. Ayrıca anne sütünden çok devam sütü kullanan bebeklerin immün sistemlerinde zayıflamalar görülür. Bebek ne kadar çok devam sütü kullanırsa, annenin sütü de o kadar azalır ve bebek devam sütüne o kadar bağımlı hale gelir. Bu nedenle gerekli olmadıkça devam sütü kullanmamalısınız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.