x
  • 600 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 600 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 600 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 600 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
Günlük hayatın olmazsa olmazları besin takviyeleri
12.11.2021

Günlük hayatın olmazsa olmazları besin takviyeleri

Vücudumuzda, sağlıklı bir şekilde yaşamımızı sürdürebilmemiz adına ihtiyaç duyulan bileşenlerin başında vitamin ve mineraller geliyor. Vitaminleri, doğal ürünleri dengeli bir şekilde tüketerek alabiliyoruz, buna karşın çeşitli nedenlerden ötürü vitamin eksikliği yaşayabiliriz, bazı minerallerde açığımız oluşabilir. Bunun en önemli nedenleri içinde, bazı vitaminlerin beslenme yolu ile alınamaması geliyor. Örnek vermek gerekirse D vitamini besin kaynaklarında bulunmaz, güneşin etkisi ile vücudumuzda sentezlenir. Yaşadığınız iklimde, güneş çok az maruz kalabilirsiniz ve bu vitaminin eksikliği görülebilir. Buna ek olarak, birtakım gıda alerjileri de, doğal kaynaklardan vitamin alamama nedenidir. Besin takviyeleri olarak bilinen vitamin ve mineral takviye edici gıdalar bu nedenle modern yaşamın ayrılmaz bir parçası.

Besin takviyesi hangi durumlarda alınmalıdır?

Sebze ve meyve açısından dengeli bir beslenme programı, vitamin ve mineralleri düzenli bir şekilde almanızı sağlar. Ancak birçok durumda, bu mümkün olmayabilir. Vitamin ve minerallerdeki eksiklikler ciddi hastalıklara yol açabilir, yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. Aşağıdaki durumlar sizin için geçerliyse, besin takviyesi almanız önerilir:

  • 50 yaşın üzerindeki kişilerde, B12 vitamini emilimi zaman içinde azalır. B12 ihtiyacı olan ileri yaştaki kişiler vitamin takviyesi alabilir.
  • Yaşadığı bölgede güneş ışığına ideal ölçüde erişemeyen ve bundan ötürü D vitamini açığı olan kişiler, D vitamini takviyesi alabilir.
  • Gebelik sürecindeki kadınlarda, sağlıklı bir hamilelik geçirmek adına gerekli olan vitamin ve minerallerin takviyesi alınabilir.
  • Kalori kısıtı nedeniyle, diyet sürecinde belli gıdaları tüketemeyen kişiler, bu açıklarını kapatmak için besin takviyesi alabilir.
  • Besinlerin emilerek kana karışmasını sağlayan karaciğerde çeşitli hastalıklar barındıran ya da bazı gıdalara alerjisi olan kişiler, gerekli besin takviyelerini alabilir.

Gördüğünüz gibi, gıda takviyesi birçok durumda önemli ve kurtarıcı bir kaynak. Tüm vitamin ve minerallerin yer aldığı kaliteli takviye besinler, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bileşenler açısından zengin olmasını sağlayacak.

Hangi besin takviyesini almalısınız?

Vücudunuzda çeşitli eksiklikler hissediyorsanız ve besin takviyesi alma planınız varsa, hangi besin takviyesini almalıyım diye düşünüyor olmanız muhtemel. İlk olarak her vitaminin ve mineralin vücutta farklı görevleri olduğunu belirtmek önemli. Geçmişten gelen bir alerji öykünüz ya da hastalığınız varsa, hangi vitaminin eksikliğini hissettiğini biliyor olmalısınız. Bununla birlikte, kan tahlili sonucunda belli bir mineralin eksik olduğu doktorunuz tarafından ifade edilirse, gerekli besin takviyesini alabilirsiniz.

Her vitaminin farklı faydalar sunduğu biliniyor. C vitamini kansızlık riskini önler ve bağışıklığı artırır. K1 ve K2 vitaminleri kalp hastalıkları ve kemik hastalıklarına karşı etkilidir. E vitamini görme sorunu ve kulak uğultusu gibi problemlerin çözümünde rol alırken, D vitamini eksikliği kemik hastalıklarına yol açar. Sağlıklı bir yaşam için, vücudumuz ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri ideal ölçüde barındırmalı. Bu nedenle besin takviyelerini doğru bir şekilde kullanmalıyız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.