Vitamin-Takviye Besin

Toplam 372 ürün görüntüleniyor.
Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 372 ürün görüntüleniyor.

Vitamin  Çeşitleri

Metabolizmamızın, yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi adına ihtiyaç duyduğu vitaminler, tükettiğimiz birçok besin maddesinde yer alır. Bununla birlikte insan vücudu da çeşitli vitaminleri üretebilse de, bu düşük düzeydedir. Besin kaynaklarından çeşitli nedenlerle vitamin alamadığımızda, besin takviyesi olarak vitamin açığımızı kapatabiliriz.  

En İyi Vitamin Takviyesi

En İyi Vitamin Takviyesi

Günümüzde vitaminlerin bilinen 13 farklı çeşidi söz konusu. Doğal besin kaynaklarından alınabilen vitaminler, çeşitli dış etkilerle vücutta da sentezlenebilir. Vitaminler, yağda ve suda çözünebilenler olarak iki grupta ele alınır. Genel olarak, suda çözünen vitaminlere göre yağda çözünebilenler daha kolay bir şekilde depolanabilir. 

Yağda çözünen vitaminler içinde A, D, E ve K vitaminleri yer alır. Vücudumuzda depolayabileceğimiz bu vitaminler, bağışıklık sisteminden kas sisteminin güçlendirilmesine kadar çeşitli alanlarda etkilidir. 

Suda çözünen vitaminlere geldiğimizde, B ve C vitamininin yer aldığını görüyoruz. Depolanması için çözünmesi gereken B ve C vitaminleri, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B12 ve C vitaminlerinin faydalarına geldiğimizde, yorgunluğun azaltılması, bağışıklığın desteklenmesi ve hücre sentezine katkısının olduğunu görüyoruz. 

Vitamin Çeşitleri

Vitamin takviyesi nedir? 

Her canlı, faaliyetlerini sürdürebilmek adına çeşitli vitaminlere ihtiyaç duyar. Farklı çeşitleri olan vitaminlerin, farklı fizyolojik ihtiyaçlarımıza yanıt olarak faydaları söz konusudur. Bununla birlikte, her vitamin besin maddelerinden alınmaz. D vitamini için konuşursak, D vitaminin sentezi için insanın güneşe maruz kalması gerekir. Güneş ışınlarının etkisi ile bu vitamin sentezlenir. Vitaminlerde, bazı nedenlerden dolayı eksiklik yaşayabiliriz. Vitamin ve minerallerin eksikliğinde, çeşitli hastalıklara yakalanmamak adına, günlük vitamin takviyesi almak önemlidir. Vitamin mineral takviyesi, kan tahlili gibi analizlerden sonra, vücudumuzdaki eksikliklerin ortaya çıkmasının ardından, doktorlar tarafından da önerilebilir. 

D Vitamini Takviyesi

Vitaminlerin faydaları nelerdir? 

Besin kaynaklarının yanı sıra, vitamin takviyesinden de alınabilecek vitaminlerin her biri, vücudumuzda önemli bir rol oynar. Hangi vitamin neden alınır, ne gibi hastalıklara karşı etkilidir diyorsanız, vitaminlerin faydaları şu şekilde: 

A vitamini 

Yağda eriyen vitamin çeşitleri içinde yer alan A vitamini, depo edilebilen bir vitamindir. Özellikle hamilelik ve emzirme döneminde A vitamininin eksikliği söz konusu olabilir. Vitaminin faydaları şu şekildedir: 

 • Vücutta, hastalık tehlikelerine karşı savaşan bağışıklık sistemini destekleyici görevi vardır. 
 • Bağırsakların gelişimine ek olarak, deri ve doku yapılarının güçlenmesi ve korunmasında rol oynar. 
 • İdrar yollarında yer alan dokuları enfeksiyon riskine karşı korur. 
 • Antioksidan olarak görev alan bazı formları, kanserin yanı sıra yaşlılıkta görülebilen hastalıklara karşı koruyucudur. 

 

A vitamini eksikliğinde hangi hastalıklar olur derseniz, ciltte kuruma, göz kuruluğu, saç dökülmesi, gece körlüğü ve bağışıklık sisteminde zayıflamadır. 

Takviye Edici Vitaminler

D Vitamini 

Yağda eriyen diğer bir vitamin olan D vitamini, kemik metabolizması açısından çok önemli bir vitamindir. Diğer vitaminlerden farklı olarak, üretimi için besine değil, güneş ışığına ihtiyaç vardır. Vitaminin faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz: 

 

 • Kalsiyum ve fosforun emilimini sağlar ve vücutta bu maddelerin dengesini sağlar.  
 • Kemiklerdeki direnci artırır. 
 • İnsülin yapımında etkilidir. 
 • Kanser türlerine karşı etkili olduğu, çeşitli çalışmalarda ortaya çıkmıştır. 

 

D Vitamini yeterince alınmadığında, kemik hastalıklarının yanı sıra obezite, uyku bozukluğu, alzheimer ve yorgunluk görülebilir. D vitamini takviyesi ile, güneş ışığından yeterince alamadığınız vitamini vücudunuza kazandırabilirsiniz.  

En İyi Takviye Vitamin

E Vitamini 

Doğal besin kaynaklarında çok görülen bir vitamin olan E vitamini, içerdiği antioksidan özelliği ile çok önemli bir vitamindir. Yaşamsal faaliyetlerin yürütülmesi açısından hayati önemde bir vitamin olan E vitamininin faydaları şu şekilde: 

 

 • Antioksidan yapısı sayesinde, hücre zarını korur. 
 • Damar tıkanıklığına karşı etkili bir rolü vardır. 
 • Kan pıhtılaşması sürecinde etkili olan proteinlerin yapısında E vitamini bulunur. 

 

E vitamininin eksikliği genel olarak nadir görülür. Bununla birlikte eksikliği durumunda bağışıklığın düşmesi, birçok hastalığın görülmesine neden olabilir. Yaraların iyileşme süreci yavaşlar, titreme ve yürüme zorluğu görülebilir. Görme problemleri, kalp rahatsızlıkları, kulak uğultusu görülebilir. Bu anlamda E vitamini takviyesi de önemli bir besin takviyesidir.  

En İyi Vitamin Takviyesi Hangisi

K Vitamini 

K1 ve K2 olarak iki farklı modeli olan K vitamini, genellikle bitkisel kaynaklı besinlerde bulunur. K2 ise daha çok hayvansal besinlerde yer alır. K vitamininin faydaları nelerdir diyorsanız, K1 ve K2 vitamini şu faydaları sunar: 

 

 • Kandaki akışkanlığın düzenli olmasını sağlar. 
 • Kemik ve kas sağlığı üzerinde etkilidir. 
 • Kalp hastalıkları riskini azaltır. 
 • Pıhtılaşmaya karşı etkilidir. 

Vitamin Takviyesi

C vitamini 

Suda eriyen bir vitamin çeşidi olan C vitamini, vücutta birçok tepkimede rol alan, en önemli vitaminlerden biridir. C vitamininin faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün: 

 

 • Demirin emilmesini kolay hale getirir, bu durum kansızlık riskini azaltır. 
 • Antioksidan yapılı vitamin, cilt ve meme kanserine karşı etkilidir. 
 • Enfeksiyon oluşumuna karşı koruyucu etki ortaya koyan C vitamini, vücut bağışıklık sistemini güçlendirir. Cilt ve bağ dokusunun daha esnek olmasını sağlar ve kolajenin üretimini artırır. 

 

Turunçgil ağırlıklı besin kaynaklarında bolca bulunan C vitaminin eksik olması durumunda yorgunluk, eklem ağrıları, ateşli hastalıklar gibi problemler yaşanabilir. Besin kaynaklarından alınamayan vitamini, C vitamini takviyesi alarak dengeleyebilirsiniz. 

 

Bu vitaminler dışında metabolizmamız üzerinde en çok etkili olan vitaminler arasında tiamin (B1), riboflavin (B2), niasin, folik asit, B6 (piridoksin) ve B12’dir.  

En İyi Vitamin Çeşitleri

Vitamin takviyesi markaları ve fiyatları 

Vücudunuz için en faydalı vitamin besin takviyelerini sunduğumuz sitemizde kapsül, saşe, şişe, sıvı ve tablet gibi farklı formlar söz konusu olabiliyor. İhtiyacınız olan vitamin takviyesini, en uygun fiyatlarla sitemizden satın alabilirsiniz. Ocean, Solgar, Pharmaton, Supradyn, Nutraxin, Nutrigen ve Farması gibi markaların en uygun fiyatlı vitamin mineral takviyelerini satın alabilir, hızlı kargo ile Türkiye’nin her yerine alabilirsiniz. 

Günlük vitamin takviyesi

Vitamin takviyesi çeşitleri 

Vitamin takviyesi, doğada bulunan besin kaynaklarında yer alan vitaminlerin, takviye olarak alınmasını sağlayan ürünler olarak öne çıkıyor. Organik bileşikler olarak da adlandırılabilecek vitaminler, farklı vitamin türlerinin vücuda alınması ve vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi konusunda önemli bir role sahip. Birçok vitamin türünün yer aldığı doğal bileşenlerde, her bir vitamin ve mineralin rolü, insan sağlığı için önemlidir ve birçok hastalığa karşı koruma sağlar. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme modelinde, tüm vitaminlerin olması gerektiği kadar alınması, sağlık açısından önemlidir. Bununla birlikte, çeşitli nedenlerden ötürü vitaminler alınamayabilir. Bu nedenler içinde, belli gıdalara karşı alerji, bazı gıdaların temin edilememesi ya da D vitamini için konuşulduğunda, yeterince güneş alan bir yerde yaşanmaması nedenler içinde. Böyle durumlarda, doktorların önerisi vitamin takviyesi alınmasıdır.  

Vitamin takviyeleri, önerilen miktarda kullanıldığında, vücudun besin kaynaklarından alamadığı vitaminleri almak için idealdir. Vitamin emiliminde sorun yaşayan, yetersiz beslenen ve ileri yaştaki kişiler için, vitamin dengesinin korunması adına vitamin takviyeleri kullanılmalıdır. Bilinen bir zararı olmayan vitamin takviyeleri, bazı vitamin ve mineraller odaklı alınabildiği gibi, kompleks yapıya sahip multivitaminlerle de alınabilir. Kapsül ve tablet gibi farklı formlarda olabilen multivitamin ürünler, sağlık açısından olumsuz bir sonuç yaratmaz. Suda ya da yağda çözünebilen multivitamin bileşenleri, vücutta depolanabilme özelliğine sahiptir.  

Takviye edici gıda

Hangi vitamin çeşitleri takviye olarak alınabilir? 

Günümüzde vitamin çeşitlerinin tamamı, farklı formlarda takviye olarak alınabilmekte. Takviye vitamin almayı düşünenler için, kompleks yapıya sahip multivitaminlerde birçok vitamin yer alırken, belli vitamin ve minerallere odaklanmış takviye vitaminler de vardır. Takviye olarak alınabilecek vitamin çeşitleri ve özelliklerine gelindiğinde ise temel olarak, A vitamini, B vitamini türleri, C vitamini, D vitaminleri, E vitamini ve K vitaminleri öne çıkmaktadır. Tek başına satılabildiği gibi birleşik olarak, multivitamin formunda da alınabilen bu vitaminlerin her biri insan sağlığı için ciddi bir öneme sahiptir. Vitamin takviyeleri satın alırken, tercihe göre farklı formlar söz konusudur.  

Ampul formda multivitamin, içeceklere karıştırılarak alınan bir vitamin takviyesi türüdür. Bununla birlikte hangi sıvılar ile birlikte alınabileceği bellidir ve ambalajın üzerinde yazar. Çiğnenebilir vitaminler, ağızda çiğnenir ve sonrasında emilir. Kolay bir şekilde tüketilebilmesi adına çeşitli aromalar içerebilir. Tablet ve kapsül formundaki vitaminler, en pratik vitami takviyesi çeşitleri içindedir. Suda çözünen tablet ve kapsül formdaki vitaminler, vücut tarafından hızlı bir şekilde alınmaktadır. Pastil, saşe ve şişe formlu vitaminler de, takviye sürecinde tercih edilebilir.  

En iyi vitamin ilaçları

Multivitamin önerisi 

İnsan sağlığı için kritik bir öneme sahip olan vitaminler konusunda, en iyi takviye vitamin hangisi diye düşünenler için, multivitamin önerisi verilebilir. En iyi vitamin ilaçları ya da en iyi vitamin takviyesi konusunda, her bünyenin ihtiyaç duyduğu vitamin kompleksleri farklı olabilir. Takviye vitamin önerileri alırken, herkesin eksikliğini hissettiği vitamin ve mineraller farklı olduğu için, öncelikle hangi vitaminin eksik olduğu belirlenmelidir. Bir kan tahlili ile, vücudun vitamin açısından eksiklik hissettiği alanlar öğrenilebilir. Tahlil sonucunda değeri düşük çıkan vitaminler, uygun multivitamin bileşenleri içinde alınabilir. Multivitaminlerden bağımsız olarak, yalnızca belli bir vitaminin değerinin düşük çıkması durumunda, C vitamini ya da D vitamini gibi tek bir vitamin de takviye olarak alınabilir. Multivitaminler, bir ilaç değildir ancak sağlıklı ve dengeli beslenmek adına, vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli yapılardan biri olan vitaminler konusunda, güçlü bir içerik sunar. Doktorların ya da sağlık çalışanlarının önerisi ile, ya da tahlil sonucunda eksik çıkan bir vitaminin sonucuna göre, multivitamin takviyeleri satın alınabilir. Multivitamin fiyatları, ürünün içerdiği bileşenlerin yanı sıra markaya, modele, vitaminin formuna göre değişkenlik gösterebilmektedir.  

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.