x
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
Güneş Kreminde İki Parmak Kuralı Nedir?
16.05.2022

Güneş Kreminde İki Parmak Kuralı Nedir?

İki parmak kuralı nedir? İki parmak kuralı, güneş kreminin orta ve işaret parmaklarına şerit halinde sürülerek uygulandığı yöntemdir. Burada kullanılan miktarın tam koruma için yeterli olduğu söylenmektedir. 

Her ne kadar iki parmak kuralı son zamanlarda sosyal medyada popülerleşmiş olsa da bu yöntem şimdiye kadar uzmanlar tarafından özellikle önerilmiş bir uygulama biçimi değildir. Peki güneş kremi ne kadar sürülmeli? Uzmanlara göre yarım çay kaşığı kadar güneş kreminin kullanılması hem yüz hem de boyun bölgesi için yeterlidir. Tabii ki bunun bazı önemli noktaları bulunmaktadır. 

Güneş Kremi Ne Kadar Sürülmeli? 

Güneş kremlerinde kremin koruyuculuğunu belirleyen etken SPF (sun protection factor) denilen değerdir.  Bu değerler kremin ambalajı üzerinde yer alan 8, 10, 20, 30, 50 gibi değerlerdir. Bu değer kreminizin ne derecede koruyucu olduğunu belirtmektedir. En yüksek değerli kremler en iyi güneş koruyuculardır. Örneğin SPF değeri 15 olan bir krem cildinizi hiç krem sürmeden güneşe çıktığınızda olduğundan 15 dakika daha uzun süreyle korumaktadır. SPF değerleri ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli husus, fazla miktarda güneş kremi kullanmanın bu değeri arttırmadığıdır. Örneğin 50 faktörlü güneş kremi 2 kat fazla sürülürse koruyuculuğu 2 katı değerine çıkarmamaktadır. Buna karşın, güneş kremini gerekli miktardan daha az sürmek, kullanılan kremin koruma faktörünü azaltmaktadır.  

Güneş Kremleri Kapalı Havada Kullanılır mı? 

Güneş kremlerinin kapalı havalarda kullanılmasına gerek olmadığı yönünde yaygın bir yanlış kanı bulunmamaktadır. Her ne kadar açık havalarda olduğu kadar olmasa da güneş ışınları cilde zarar verebilmektedir. Bu nedenle kapalı havalarda da güneş kremi kullanılması gerekebilmektedir. Bulutlu havalarda kremi sürekli tazelemeye gerek olmasa da yine de sürülmelidir. 

Güneş Kremi Nasıl Sürülür? 

“Güneş kremi nasıl kullanılır?” sorusu sürekli akıllarda olan bir sorudur. Öncelikle güneş kreminden maksimum verimin alınabilmesi için cildin kremi tamamen emmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle güneşe çıkmadan azami yirmi ila yirmi beş dakika önce krem sürülmelidir.   

Yüz için güneş kremi büyük önem taşır çünkü güneşe en çok maruz kalan bölgelerdendir. Burun, alın, omuz, diz kapakları gibi bölgelere krem sürülürken kalın bir tabaka halinde ve fazla dağıtmadan sürülmesi gerekmektedir. Sırt, kol ve üst bacaklar gibi doğrudan güneş ışığına maruz kalmayan bölgelere normal olarak sürülmesi yeterlidir. 

Ne Tür Güneş Kremi Kullanmalı? 

Güneş kremleri piyasada çeşitli şekillerde satışa sunulmaktadır. Örneğin güneş kremlerini stick, losyon, yağ ya da sprey gibi formlarda satın alıp kullanabilirsiniz. Buradaki önemli nokta nasıl bir cilt yapısına sahip olduğunuz ve güneş kremi nasıl kullandığınızdır. Örneğin sprey tipi güneş kremleri uygulaması en kolay olan güneş kremlerindendir ve bu nedenle oldukça popülerdir. 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 

Her ne kadar güneş kremleri birçok faydaya sahip olsa da tüm güneş kremleri birer kozmetik ürünlerdir. Diğer her şey gibi güneş kremlerin de fazla kullanımı cilde zarar verebilmektedir. Güneş kremlerinde bulunan kimyasalların cildinize uzun süre temas ederek zarar vermemesi için güneş altında durulan süre azaltılmalı, güneş ışınlarının dik bir açı ile geldiği öğle saatlerinde gerekmediği sürece dışarı çıkılmamalıdır. Öte yandan, uzmanlar güneş kremi kullanılmış olsa bile güneşli havalarda şapka ve gözlük kullanılmasını ve cildin kurumaması için bol miktarda su tüketilmesini önermektedir. 

Güneş Koruyucu Ürünler İçin Hemen Tıklayınhttps://www.dermodr.com/gunes-urunleri

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.