x
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • 600₺ Üzeri Kargo Ücretsiz
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • %100 Orjinal Ürün Güvencesi
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
Güneş Kreminde İki Parmak Kuralı Nedir?
16.05.2022

Güneş Kreminde İki Parmak Kuralı Nedir?

İki parmak kuralı nedir? İki parmak kuralı, güneş kreminin orta ve işaret parmaklarına şerit halinde sürülerek uygulandığı yöntemdir. Burada kullanılan miktarın tam koruma için yeterli olduğu söylenmektedir. 

Her ne kadar iki parmak kuralı son zamanlarda sosyal medyada popülerleşmiş olsa da bu yöntem şimdiye kadar uzmanlar tarafından özellikle önerilmiş bir uygulama biçimi değildir. Peki güneş kremi ne kadar sürülmeli? Uzmanlara göre yarım çay kaşığı kadar güneş kreminin kullanılması hem yüz hem de boyun bölgesi için yeterlidir. Tabii ki bunun bazı önemli noktaları bulunmaktadır. 

Güneş Kremi Ne Kadar Sürülmeli? 

Güneş kremlerinde kremin koruyuculuğunu belirleyen etken SPF (sun protection factor) denilen değerdir.  Bu değerler kremin ambalajı üzerinde yer alan 8, 10, 20, 30, 50 gibi değerlerdir. Bu değer kreminizin ne derecede koruyucu olduğunu belirtmektedir. En yüksek değerli kremler en iyi güneş koruyuculardır. Örneğin SPF değeri 15 olan bir krem cildinizi hiç krem sürmeden güneşe çıktığınızda olduğundan 15 dakika daha uzun süreyle korumaktadır. SPF değerleri ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli husus, fazla miktarda güneş kremi kullanmanın bu değeri arttırmadığıdır. Örneğin 50 faktörlü güneş kremi 2 kat fazla sürülürse koruyuculuğu 2 katı değerine çıkarmamaktadır. Buna karşın, güneş kremini gerekli miktardan daha az sürmek, kullanılan kremin koruma faktörünü azaltmaktadır.  

Güneş Kremleri Kapalı Havada Kullanılır mı? 

Güneş kremlerinin kapalı havalarda kullanılmasına gerek olmadığı yönünde yaygın bir yanlış kanı bulunmamaktadır. Her ne kadar açık havalarda olduğu kadar olmasa da güneş ışınları cilde zarar verebilmektedir. Bu nedenle kapalı havalarda da güneş kremi kullanılması gerekebilmektedir. Bulutlu havalarda kremi sürekli tazelemeye gerek olmasa da yine de sürülmelidir. 

Güneş Kremi Nasıl Sürülür? 

“Güneş kremi nasıl kullanılır?” sorusu sürekli akıllarda olan bir sorudur. Öncelikle güneş kreminden maksimum verimin alınabilmesi için cildin kremi tamamen emmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle güneşe çıkmadan azami yirmi ila yirmi beş dakika önce krem sürülmelidir.   

Yüz için güneş kremi büyük önem taşır çünkü güneşe en çok maruz kalan bölgelerdendir. Burun, alın, omuz, diz kapakları gibi bölgelere krem sürülürken kalın bir tabaka halinde ve fazla dağıtmadan sürülmesi gerekmektedir. Sırt, kol ve üst bacaklar gibi doğrudan güneş ışığına maruz kalmayan bölgelere normal olarak sürülmesi yeterlidir. 

Ne Tür Güneş Kremi Kullanmalı? 

Güneş kremleri piyasada çeşitli şekillerde satışa sunulmaktadır. Örneğin güneş kremlerini stick, losyon, yağ ya da sprey gibi formlarda satın alıp kullanabilirsiniz. Buradaki önemli nokta nasıl bir cilt yapısına sahip olduğunuz ve güneş kremi nasıl kullandığınızdır. Örneğin sprey tipi güneş kremleri uygulaması en kolay olan güneş kremlerindendir ve bu nedenle oldukça popülerdir. 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 

Her ne kadar güneş kremleri birçok faydaya sahip olsa da tüm güneş kremleri birer kozmetik ürünlerdir. Diğer her şey gibi güneş kremlerin de fazla kullanımı cilde zarar verebilmektedir. Güneş kremlerinde bulunan kimyasalların cildinize uzun süre temas ederek zarar vermemesi için güneş altında durulan süre azaltılmalı, güneş ışınlarının dik bir açı ile geldiği öğle saatlerinde gerekmediği sürece dışarı çıkılmamalıdır. Öte yandan, uzmanlar güneş kremi kullanılmış olsa bile güneşli havalarda şapka ve gözlük kullanılmasını ve cildin kurumaması için bol miktarda su tüketilmesini önermektedir. 

Güneş Koruyucu Ürünler İçin Hemen Tıklayınhttps://www.dermodr.com/gunes-urunleri

Çok Satanlar
Seçilenleri Karşılaştır
Karşılaştır
Blog Son Eklenenler
Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 
21 Mayıs
Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 

Pişik; bebeklerde ciltte kızarıklık, tahriş ve kabarcıkların oluştuğu bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle bebeklerin bez bölgesinde görülür. 

SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?
20 Haziran
SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?

Güneş koruma faktörü (SPF), güneşe maruz kalmamızı sağlıklı bir şekilde yönetmek için önemli bir konu. Güneş kremi nasıl seçilir konusu, cildimizin ihtiyaçlarına uygun olarak yapılmalı.  

100 SPF Ne Anlama Gelir?
20 Haziran
100 SPF Ne Anlama Gelir?

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak, cildin sağlığı için önemli bir adım. Bu konuda en çok duyulan terimlerden biri "SPF"dir. SPF, "Sun Protection Factor" kelimesinin kısaltmasıdır ve güneş kremi ürünlerinin koruma faktörünü ifade eder.

Bioderma Güneş Kremi Lekeleri Yok Eder Mi?
20 Haziran
Bioderma Güneş Kremi Lekeleri Yok Eder Mi?

Bioderma güneş kremi lekeli ciltler için etkili bir çözüm sunan ve lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan özel bir formül içeriyor.

Cildimize Uygun En İyi Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?
20 Haziran
Cildimize Uygun En İyi Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?

Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildimizi korumak için güneş kremleri vazgeçilmez bir ürün haline geldi. Ancak cildimize uygun en iyi güneş kremi faktörünü seçerken doğru dengeyi bulmak önemli.

Çocuklarda Hangi Güneş Kremi Kullanılmalı?
20 Haziran
Çocuklarda Hangi Güneş Kremi Kullanılmalı?

Güneşin sıcak ışıkları ve açık havada geçirilen keyifli zamanlar, çocuklar için unutulmaz anılar yaratır. Ancak güneşin zararlı etkilerine karşı doğru önlemleri almak da büyük bir önem taşır.

Lekeli Cilt İçin Hangi Güneş Kremi?
20 Haziran
Lekeli Cilt İçin Hangi Güneş Kremi?

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak ve lekeli ciltler için en iyi çözümü bulmak herkesin ortak arzusu. Lekeler, güneşin UV ışınlarına maruz kaldığımızda cildimizde oluşan pigmentasyon değişiklikleri olarak kendini gösterir.  

Solante Pigmenta Lekeleri Giderir Mi?
20 Haziran
Solante Pigmenta Lekeleri Giderir Mi?

Solante Pigmenta, lekelerin giderilmesine yardımcı olan etkili bir güneş kremi. Bu yenilikçi ürün, güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalan cildi korurken aynı zamanda cilt tonunu eşitleyerek lekelerin azalmasına yardımcı olur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.