Denize girerken güneş kremi nasıl kullanılmalıdır?

Denize girerken güneş kremi nasıl kullanılmalıdır?

21 Haziran 2022

Güneşe çıkıldıktan sonra sürülmesi pek fazla etki etmeyecektir. Güneşten korumak istediğiniz yeri kaplayacak miktarda kullanabilirsiniz. Fazla kullanımında herhangi bir zarar yoktur. Fakat bu kremlerin D vitamini eksikliğine yol açabileceğini unutmamak gerekli. En azından vücudunuzdaki bazı bölgeleri açık bırakarak D vitamini eksikliğini önleyebilirsiniz. Eğer denize girerken sürecekseniz güneş kremi kutusunun üzerinde suya dayanıklı damgası bulunduğuna bakmalısınız. Güneş kremlerini sürdükten 3 saat sonra yenileyerek güneş lekelerini ve yanıklarını en az indirebilirsiniz 

Kaç faktör güneş kremi kullanılmalı? 

Güneş kremlerinin kaç faktör olması halk arasında pek çok karışıklılığa yol açıyor. Fakat 30 faktör de alsanız 50 faktör de alsanız hiçbir güneş kremi tam koruma sağlayamaz. 30 faktör %95 oranında koruma, 50 faktör ise %97 oranında bir koruma sağlamaktadır. 30 faktörlü bir güneşi kremi güneş lekelerinden korunmaya oldukça yeterli olacaktır. Kremlerdeki faktör sayısı arttıkça içinde bulundurduğu kimyasallarda arttığından dolayı cildinizde yan etki bırakabilir. O yüzden çok yüksek faktörlü güneş kremi kullanılmaması öneriliyor.  

Güneş kremlerinde faktörler ne işe yarar?  

Güneş kremleri kutularının üzerinde yer alan SPF (Sun Protection Factor/Güneş Koruma Faktörü) olarak bilinen bu değer güneşin zararlı ışınlarına karşı güneş altında geçirilebilecek süreyi uzatır. 10, 15, 30, 50, 75, 90 gibi değerleri vardır. Üzerinde SPF 15 yazan bir krem %93 oranında koruma, 30 yazan %96,7, 50 yazan ise yaklaşık %98’lik bir koruma sağlar. Koruma faktörü 30 olan bir kişi eğer güneş altında durduktan 30 dakika sonra leke oluşuyor ise bu süre 400 dakikaya kadar çıkabilir.  

En iyi güneş kremi seçimi nasıl olmalı?  

En iyi güneş kremi seçimi cildinizin tipine, sarışın veya esmer olmanıza gibi bilgilere dayanır. Kutusunda UV-A+UV-B yazan kremler mümkün olduğunca tercih edilmelidir. Güneşten koruma faktörü değerleri 30’dan yüksek olan ürünler kullanılmalıdır. Yağlı bir cildiniz var ise yağlı ciltlere özel olan güneş kremlerini, hassas bir cildiniz var ise güneşten koruma faktörünü en az 50 olan kremleri kullanılması önerilir. Eğer kuru bir cildiniz var ise ilk önce cildinizde yumuşaklığa yol açan bir kremi kullanmalı sonra üstüne güneş kremi kullanmalısınız. 

Lekeli ciltler için en iyi güneş kremi hangisi? 

Güneş kremlerinin bir diğer yararlı faydası ise güneş lekeleri en az indiriyor olmasıdır. Özellikle yaz aylarından oluşan bu güneş lekeli birçok kişinin dış görünüşünü beğenmemesine neden oluyor. Bu durumu azaltmak için pek çok krem markası bulunsa da hepsi cildinize yararlı olmayabilir. Hatta yarardan çok cilt aşınması, deri soyulması gibi sorunlara da yol açabilir. Bu yüzden kaliteli markaların cildinize uygun ürünlerini tercih etmeniz gerekir. Aşağıda birkaç ürünü listeledik: 

  • Bioderma Pigmentbio Daily Care SPF 50: Antioksidan etkili C ve E vitaminleri ile cildi aydınlatmaya, canlandırmaya ve en önemlisi lekelerin görünümün azalmasına yeni lekelerin oluşmasına engel olduğu için oldukça yararlı bir üründür.  

  • Bioderma Photoderm Spot SPF 50: Leke sorunu yaşayanların ve leke oluşma riski taşıyan kişiler için anti-UVA/UVB filtreleri ile ciltte oldukça fazla bir oranda koruma sağlanmasına destek olur. İçerdiği bileşenler ile güneş kaynaklı yaşlanmaların da önüne geçer 

  • Solante Pigmenta Lotion SPF 50: Cildinizi güneşin zararlı tüm ışınlarından güçlü bir şekilde korur ve güneş ışınlarının yol açtığın bütün hasarların önüne geçer. Koyu renkli lekelere sürüldüğünde bakım özelliği gösteren bu krem Antioksidan açısından zengin olması ile cildinizi, nemlendirir, canlandırır, parlatır ve yumuşaklık hissi verir. Suya dayanıklı ve yağsızdır. 

  • La Roche Posay Anthelios Pigmentation SPF 50: Güneş hassasiyeti olan ciltler için biçilmiş kaftan olan bu ürün UVA-UVB ışınlarına üst düzey bir koruma sağlarken bir yandan da komedojenik olmayan formülü ile gözenekleri tıkamaz, ciltte siyah nokta oluşumunu engeller ve renkli dokusu ile lekeleri kapatmaya yardımcı olur. 

    En İyi Güneş Kremlerini İncelemek İçin Tıklayın !

DermoDr Blog
BB krem güneş kremi yerine geçer mi?
BB kremler hem nemlendirici hem onarıcı içerir.
Tip 1,2,3 kolajen ne işe yarar?
Kolajen vücudumuzda bulunan bir proteindir. Vücudumuzun birçok bölümünde bulunan kolajenin bilinen en az 17 tipi bulunmaktadır.
Denizde güneşten nasıl korunulur?
Ozon tabakası her geçen gün biraz daha incelerek güneş ışınları yeryüzüne daha az filtre edilmiş şekilde ulaşmasını sağlıyor. Bu da güneş ışınların yarardan...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.