Cilt Tipinize Göre Güneş Kremi Seçimi

Cilt Tipinize Göre Güneş Kremi Seçimi

23 Ağustos 2021

Yaz aylarının gelmesiyle, güneş etkilerine daha çok maruz kalıyoruz. Her ne kadar güneş, vitamin sentezi için faydalı olsa da, farklı etkileri de beraberinde getiren güneş ışınının birtakım olumsuz yanları da var. Özellikle güneşe karşı hassas cilde sahip kişiler için güneş kremi tavsiyeleri son derece önemli. Güneşin yoğun olduğu dönemlerde, dikkat edilmesi gereken cilt sorunları arasında akne, cilt lekeleri, cilt alerjileri, kızarıklık ve atopi eğilimi yer alıyor. Güneş ışınları, bu sorunları artırabilecek bir etki ortaya koyabilir. UVA/UVB olarak adlandırılan zararlı ışınlara karşı güneş kremi önerileri arıyorsanız, hangi cilt tipi için hangi güneş kremi kullanılmalı sorusunun yanıtını burada bulacaksınız.

Hassas ve kuru ciltler için güneş kremi seçimi

Nem oranının diğer ciltlere göre düşük olduğu hassas ve kuru ciltler, sadece yaz aylarında değil kış aylarında da, bakım ürünlerinin özenle tercih edilmesi gereken ciltlerdir. Yaz ayları geldiğinde herkeste olduğu gibi, kuru ve hassas cilde sahip olanlarda da su kaybı artar. Bununla birlikte, yazın artan yağ düzeyi ciltteki su kaybını dengelemek adına önemlidir. Bu nedenle kuru ciltlerde, yağ seviyesini düşürmek adına ciddi seviyede temizlik ürünü kullanımı önerilmemektedir. Hassas ve kuru ciltlerde güneş kremi seçiminde, 30 faktörlü güneş kremleri önerilebilir. Güneş kremi markalarının sundukları ürünler içinde, kuru ciltler için uygun olan seçenekleri tercih etmelisiniz.

Yağlı ve akne eğilimli ciltler için güneş kremi seçimi

Kuru ciltler dışında en yaygın görülen cilt tipleri içinde, yağlı ciltler yer alıyor. Güneş kremi ne işe yarar sorusunun yanıtı, kuru ve yağlı ciltler için farklıdır. Ciltte yağa neden olan bileşen, sabum adı verilen bir yapıdır. Yaz aylarıyla birlikte yağa neden olan sebum sıvısına ek olarak ter, ciltte birtakım sorunlara neden olur. Siyah noktalar, gözeneklerin kapanması ve nefes almasının engellenmesi bu sorunlar içindedir. Bu anlamda yaz aylarında, cilt gözeneklerinin temizlenmesi için köpük ve jel formlu bakım ürünleri kullanmalı, makyaj malzemesi kullanılması durumunda tonik yardımı ile temizlik yapmalıyız. Yağlı ve akneye eğilimli ciltlerde güneş koruyucu tercihinde ise, likit formlu ürünleri kullanabiliriz. Buna ek olarak tüm güneş koruyucu kremlerin içeriğinde belli bir oranda yağ bulunur. Bu nedenle güneş koruyucu kullandığımız günün akşamında iyi bir şekilde cilt temizliğini sağlamalıyız.

Çocuklar için güneş kremi seçimi

Hassas bir cilt yapısına sahip olan çocuklarımız için güneş kremi markaları ya da güneş kremi fiyatları araştırıyorsanız, onlar için özel geliştirilmiş ürünler tercih etmeniz gerektiğinin farkında olmalısınız. Çocukların cilt yapısı, yetişkinlerin cildine göre çok daha kırılgan ve güneşin ışınlarına karşı savunmasızdır. Güneş çarpması ya da güneş yanığı gibi sorunlara daha açık olan çocuklar, güneşle ilgili bu sorunları yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde de hissedebilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekenler arasında, çocukları sabah 11 ile akşam 4 arasında güneşe çıkarmamak ve çocuklar için özel geliştirilmiş güneş koruyucu ürünleri kullanmak gerekiyor. Güneş kremi 50 faktör gibi yüksek SPF özellikli kremler, çocuklar için uygundur. Buna ek olarak, güneş kremi kullanmanın yanı sıra çocukların gün içinde çok su içmesi, fayda sağlayan diğer bir faktördür.

Güneş kremi seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Güneş kremi faydaları, güneşin UVA/UVB ışınlarına karşı korunma konusunda son derece önemli. Bununla birlikte hem SPF açısından farklı faktör seviyelerine sahip, hem de cilt tipine göre değişkenlik gösterebilen güneş kremlerinin seçiminde birtakım konulara dikkat etmeniz şart:

  • Güneş kremlerinde yer alan faktörler, ürünün sahip olduğu koruma düzeyini ifade eder, cilt tipiniz ve ihtiyacınız doğrultusunda bir seçim yapabilirsiniz.
  • 30 faktör ve altındaki güneş kremi ürünleri, yaz aylarında güneş ışınlarının yoğun olduğu dönemlerde koruma anlamında, yüksek faktörlü ürünlere göre daha yetersiz olabilir.
  • Cildinizde sivilce, akne ya da leke gibi sorunlar söz konusuysa, güneş kremi seçiminde bu sorunlarınıza uygun doğal bileşenler içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • Yaz aylarında güneşe çok maruz kaldığınız bir iş yapıyorsanız ürünlerde UV filtresi olmasına dikkat edebilirsiniz.
  • Denize girdiğiniz dönemlerde ya da çok fazla terleme söz konusuysa, güneş kremlerinin suya dayanıklı bir forma sahip olması önemlidir, bununla birlikte kremi, cildinize belli periyotlarla uygulamanız gerekebilir.
Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.