Bebeklerde Beslenme

Bebeklerde Beslenme

09 Kasım 2021

Bebeklerin sağlıklı bir gelişim süreci göstermesi adına doğru şekilde beslenmesi çok önemli. Bebeklerde beslenme nasıl olmalı sorusunun yanıtı bu anlamda önemli. Yeni doğmuş bir bebeğin, ilk birkaç aylık süre içindeki beslenmesi ve belli bir aydan sonraki beslenmesi farklı şekilde olmalıdır. 0-6 aylık bebek beslenmesi ya da yenidoğan beslenmesi nasıl olur derseniz, ilk 6 ayda bebekler yalnızca anne sütü ile beslenir. Anne sütü, bir bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm faydalı doğal bileşenleri barındırır ve bunun yanında, su ya da çay gibi bir ekstra besin verilmemelidir. Yenidoğan beslenmesinde, bebeğe süt dışında bir gıda verilmesi, bebeğin emmeyi reddetmesine neden olabilir.

Bebekler nasıl emzirilir?

0-6 aylık bebek beslenmesinde, emzirme doğru bir şekilde yapılmalıdır. Uzmanlar, yeni doğmuş bir bebeği, doğumdan sonra ilk yarım saat içinde emzirmeyi önerir. İlk salgılanan süt bebeğe verilir ve bunun ardından emzirme sıklığı, günde ortalama 10 ile 12 arasında olur. Bebekler ne zaman emzirilmelidir derseniz, bu bebeklerin ağlamasına, süt istemesine bağlı olarak değişir. Doğru emzirme araçları ile bebeklere, ihtiyaçları olduğu müddetçe verilen süt, onların gelişimini doğru bir şekilde sağlayacak. Emzirme süresi bebeklere göre değişim göstermekle birlikte, bebek istedikçe emzirme sürmelidir.

Bebeklerde ay ay beslenme: Mama ne zaman başlamalı?

Bebekler için, faydası saymakla bitmeyen anne sütünün ardından 6. aydan itibaren mama, yani ek gıda verilmesi önemlidir. Bebeklerde beslenme sıklığı da, bebeğin ek gıda ve emzirme ihtiyacına, gelişim durumuna bağlı olarak değişebilir. Bebek ek gıdalarında, bebeğinizin alacağı enerjinin bebeğin yapısına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Buna ek olarak günümüzde yaygın olan birtakım alerjilere karşı, bebek mamalarında ilk 6 aylık süreçte glutensiz içerik önemlidir. Bebek mamalarında meyve ve sebze içerikli ek gıdalarda, tercihinizi bebeğin olası alerjilerine göre yapmalısınız.

Bebek mama çeşitleri neden önemli?

Bebeklerin, zaman içinde anne sütünden ek gıdaya geçişi, sağlıklı gelişimleri açısından son derece önemlidir ve birtakım faydaları mevcuttur. Bunlardan ilki, anne sütü her ne kadar ilk 6 ayda en önemli besin kaynağı olsa da, zaman içinde yeterliliğini kaybeder. Anne sütünün yeterli olmadığı anda ise, ek gıdalar devreye girer. Ek gıdalar, bebeğin ihtiyacı olan besin öğelerini içerir. Buna ek olarak daha kıvamlı ve katı gıdalara alışma süreci, bebeklerin gelişiminde önemlidir. Son olarak, bebeklerin çok yönlü beslenmesi ileride daha dengeli ve sağlıklı beslenme formunu yakalaması adına önerilir.

Bebeklerde mama fiyatları

Bebeğinin sağlıklı bir gelişim göstermesini isteyen anne babalar, bebeklerde mama çeşitleri içinde kaliteli, sağlıklı alternatifleri tercih ediyor. Bununla birlikte bebeklerde mama fiyatları da, bütçeye uygun seçeneklerden tercih ediliyor. Ucuz ve kaliteli bebek maması arıyorsanız, Türkiye’de en çok tercih edilen kaliteli mama markalarının yer aldığı DermoDr, Aptamil ve Bebelac başta olmak üzere Evolvia, Golden Goat, Hünnap ve SMA gibi markaların mamalarını sunuyor. Bebeklerde mama çeşitleri ve fiyatları, ürünün içeriğine ve gramajına göre değişkenlik gösteriyor. İndirimli ve kampanyalı mamalardan satın almak için, fiyata göre sıralama yapabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.