x
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
25 Yaşından Sonra Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?
05.05.2022

25 Yaşından Sonra Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ciltteki yağ salgısı ve nem dengesinde azalmalar görülür. Bu nedenle bu duruma uygun cilt bakım ürünlerinin kullanılması gerekir. Öte yandan, çevresel faktörler nedeniyle yağ ve nem dengesindeki azalma daha hızlanabilir. Bu yaşa kadar evde cilt bakımına başlamamış olan kişilerin artık cilt bakımına başlaması çok önemlidir. Zira renk düzensizlikleri, nemsizlik çizgileri, göz çevresinde oluşan ince çizgileri önlemenin tek yolu düzenli cilt bakımıdır. 

20’li Yaşlarda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? 

İleriki yaşlara kıyasla yirmili yaşların başlangıcında cilt yenilenmesi daha hızlı olmakla birlikte, cilt daha taze ve dolgun görünür. Güzel bir görünüm için bir ruj ve bir allık ile kolayca elde edilebilir. İleriki yaşlarda sıkıntı çekmemek için gözenekleri kapatmayan türden fondötenlerin kullanılması ve cilt temizliğine oldukça dikkat edilmesi gerekir. “Yüz temizleme jeli kaç yaşında kullanılır?” diye soruyorsanız ve şimdiye kadar kullanmadıysanız, bu yaşlarda artık kullanmaya başlamanız zorunluluktur. Çünkü, ileriki yaşlarda iyi veya kötü oluşacak birçok şey bu yaşlarda neler yaptığınıza bağlıdır. 

Bununla birlikte, hala yağlanma, akne ve diğer düzensizlikler görülebilir. Hormonların aktif hale gelmesi için bir yaş sınırı yoktur.  

Yaşa Göre Cilt Bakım Rutini 

“Hangi yaşa hangi krem kullanılır?” veya “yüz bakımı kaç yaşında başlamalı?” vb. sorular sıkça sorulan sorulardır. Hangi yaşta hangi kremin kullanılacağı cilt tipinize ve geçmişteki bakım alışkanlıklarınıza göre değişkenlik gösterilebilirken, yüz bakımı küçük yaşlardan itibaren başlanıp alışkanlık edinilmesi gereken bir şeydir. Zira, özellikle ergenlik dönemi ve yirmili yaşlarda uygulanan rutinler ve edinilen alışkanlıklar otuzlu yaşlar ve sonrasındaki cilt sağlığında büyük etki sahibidir. Örneğin genç yaşlarda güneş kreminin önemi büyüktür. Güneşin cildin hassas olduğu ergenlik döneminde cilt üzerinde bazı zararları vardır. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren güneşli havalarda zararlı ışınlardan korunmak için güneş kremi kullanmak elzemdir. Ergenlik döneminde cildiniz hassas olabileceğinden dolayı, yapılacak en iyi güneş kremi tercih 50 SPF güneş kremi ve üzerindeki değerlere sahip olan güneş kremlerini kullanmaktır. 

30’lu Yaşlarda Cilt 

Bu yaşlarda cilt yaşlanmasını önleyen ve düzelten rutinlere başlanması tavsiye edilir. Bu yaşta ciltteki hyalüronik asit ve kolajen üretimi azalmaya başlar. İlk kırışmalar, sıklık kayıpları görülmeye başlanır. Bu yaşlarda kolajen liflerini korumak ve kolajen kaybını durdurmak amacıyla cilt bakımı yapılır. Bununla birlikte, kolajen yıkımını hızlandırabilen UV ışınları, şekerli işlenmiş gıdalar ve sigara gibi şeylerden durulmalı ve sağlıklı alışkanlıklar edinilmelidir. Örneğin C vitamini kırışıklıklar üzerinde etkili bir vitamindir. Bunun için diyetinizde C vitamini ağırlıklı besinler kullanabilir ya da C vitamini ampulleri kullanabilirsiniz. Ayrıca gece bakımlarınız için hücre yenilenmenizi hızlandıran glikolik asit gibi meyve asidi barındıran bakım ürünleri de kullanabilirsiniz. 

40’lı Yaşlarda Cilt 

Bu yaşlarda yenileyici ve düzeltici bakımlar uygulanır. Ciltte artık birden fazla yaşlanma belirtisi gözlenmeye başlanır, kolajen ve elastin liflerinde belirgin azalmalar göze çarpar. Mimik, göz ve ağız çevresinde kırışıklıklar gittikçe derinleşmeye, cilt altı yağ tabakasının incelmesiyle elastikiyet kaybı artmaya başlar. Bu yaşlarda hyalüronik asit içerikli serumlar, C vitamini, peptin, A vitamini ve glikolik asit bazlı bakım rutinleri uygulanması tavsiye edilir. Bu içerikler anti-aging özelliği yüksek olan özelliklerdir ve ciltte yenileyici bir etki gösterir. 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.