Yüzdeki Kolajeni Artırmak İçin Ne Yapmalı?

Yüzdeki Kolajeni Artırmak İçin Ne Yapmalı?

20 Temmuz 2022

Ciltte genç bir görünümün sırrı olan kolajen, çocuklarda çok yüksek oranda yer alır. Bununla birlikte yıllar geçtikçe ciltteki kolajen oranında düşüş meydana gelir. Bu da ciltte yaşlılık, kırışıklık gibi birtakım problemlere yol açar. Bir protein türü olan kolajen, vücut tarafından üretilen bir yapı olsa da, zaman içinde üretimi azaldığından, takviye olarak alınabilir. Peki kolajen nedir, ne işe yarar? 

Tip 1, tip 2 tip 3 kolajen nedir? 

Kolajenler, ciltte bağ dokusunun temel yapılarından biridir. Bununla birlikte, kolajenin farklı türleri mevcuttur. Eklem, kas ve tendon gibi vücut yapılarınında hareket kabiliyetini sağlayan kolajenler, sağladığı esneklikle cildin daha sağlıklı olması için önemlidir. Buna ek olarak cildin yenilenmesi ve onarılmasında da kolajen önemli rol oynar. Tırnak ve saç yapılarının güçlenmesini, hücre zarının korunması ve güçlenmesini sağlayan kolajenler, iç organların sağlığı açısından da önemlidir. Kolajen tiplerinin her birinin, kendi içinde farklı olumlu yönleri söz konusudur. 

Tip 1 kolajen 

Tip 1 kolajen ne işe yarar dendiğinde, bu yapı genel olarak cildin altındaki dokularda büyük oranda bulunur. Ciltte yaşlanma karşıtı bir etki yapan tip 1 kolajen çeşitleri, anti aging yani yaşlanma karşıtı süreçlerde yer alır. Bununla birlikte, tip 1 ile birlikte tip 3 kolajen de yaşlanma karşıtı olarak tercih edilir. 

Tip 2 kolajen  

Tip 2 kolajen peptit, kıkırdak ve kemik kısımlarında yer alır. Tip 2 kolajen, kas ve eklem sağlığında önemli bir noktadadır. Tip 2 kolajenlerin eksikliği durumunda, eklem yapılarında kireçlenme meydana gelebilir.  

Tip 3 kolajen 

Diğer bir kolajen türü olan tip 3 kolajen, vücutta iç organların yanı sıra yumuşak doku ve kan gibi noktalarda bulunur. Tip 3 kolajen, dokularda esneklik ve sağlamlık kazandırması ile öne çıkmaktadır.  

Yüzdeki kolajeni artırmak için ne yapmalı? 

Kolajenin, ciltte esnek ve bebeksi bir form ortaya koyması, sağlıklı bir cilt formu için yüzdeki kolajeni artırmanın önemini göstermiştir. Bununla birlikte, farklı kolajen çeşitlerinin ciltteki olumlu etkilerini arttırmak adına, yüzdeki kolajeni artırmak için ne yapmalı sorusunun yanıtı önemlidir. Genç bir cilt ve sağlıklı bir metabolizma için kolajeni artırmak adına her şeyden önce sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir. Buna ek olarak, cildi güneşten korumak da kolajeni artırmak adına önemlidir. Bunların dışında, kolajeni artırmak için aşağıdaki konulara dikkat edilebilir: 

 

 • Düzenli olarak egzersiz yapma 

 • Dengeli bir uyku alışkanlığına sahip olma 

 • Stresten uzak durma 

 • Alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durma 

 • Kolajen takviyeleri ile cildi destekleme 

Yaşa göre kolajen kullanımı nasıl olmalı? 

Kolajen, cilt için en önemli yapılardan biridir. Bununla birlikte, etkili bir sonuç almak adına yaşa göre kolajen kullanımına önem verilmeli. Uzmanlar, genel olarak kolajen kullanımını 30’lu yaşların ardından önermektedir. Bunun nedeni, gençlerde kolajen oranının yüksek seviyede olması ve bu oranın yaşa göre azalmasıdır. 30’lu yaşlardan itibaren kolajen oranı düşmeye başlarken, 50-60 yaşla birlikte kolajen seviyesindeki azalma derinleşebilir. Kolajen takviyeleri, farklı formları ile kullanılabilir.  

Kolajen hangi besinlerde bulunur? 

 

Kolajenin vücutta istenen seviyede olması, bakımlı ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için önemlidir. Bununla birlikte, kolajen içeren besinlere bakıldığında, vücut için sağlıklı besin kaynakları içinde yer aldıkları görülebilir. Kolajen üretimini destekleyen besinler içinde kemik suyu, kırmızı et, balık ve tavuk eti yer almaktadır. Buna ek olarak yumurtanın beyazı da kolajen açısından zengindir. Kolajen hangi besinlerde bulunur sorusunun yanıtları, sebze ve meyveler içinde yaban mersini ve böğürtlen olarak verilebilir. Buna ek olarak ahududu da kolajen zengini bir besindir.  

Kolajen yüzü Dolgunlaştırır mı? 

Kolajen kullanımı ile ilgili merak edilen sorulardan biri, kolajen yüzü dolgunlaştırır mı sorusu. Kolajen, bağ dokunun önemli bir parçası olması nedeniyle, kırışıklıkları azaltan ve cildin daha dolgun görünmesini sağlayan bir yapıdadır. Kolajenin içerdiği amino asit, yani protein yapıları cildi dolgunlaştırır ve daha sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Cilt için hangi kolajen kullanılır ya da hangi tip kolajen cilt için uygundur sorusunun yanıtı, genel olarak tip 1 ve tip 3 olarak verilse de, tip 2 ve diğer tip kolajen kullanımı da cilt sağlığında önemlidir.  

En iyi kolajen takviyesi hangisi? 

Kolajen, besin kaynaklarından alınabileceği gibi takviye olarak da alınabilir. Besin takviyeleri, kolajeni almakta zorluk yaşayan, kolajenin emilimi ya da farklı konularla ilgili olarak sorun yaşayan kişiler için idealdir. En iyi kolajen takviyesi hangisi ya da en iyi kolajen markası hangisi dendiğinde, güvenilir besin takviyesi markaları tercih edilebilir. DermoDr olarak, en güvenilir ve kaliteli kolajen içeriği sunan takviyeler konusunda, aşağıdaki seçenekleri sunuyoruz: 

 

 • Immuneks Collanex 

 • Elysuisse Collagen Premium 

 • Orzax Day2day Beauty Stabilised  

 • Suda Collagen 

 • Nutraxin Collagen 

 • Voonka Collagen 

 • Vellavit V-Collagen 

 

Kolajen markaları ve ürünlerinin her biri, farklı içeriğe sahip olabilir. Kullanım talimatına göre, ürünler düzenli olarak alınabilir. DermoDr kolajen takviyeleri kategorisinde fiyata göre sıralama yaparak, en ucuz, indirimli kolajen takviyesi ürünlerini keşfedebilirsiniz. 

 

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.