Vücut losyonu nedir? Ne işe yarar?

Vücut losyonu nedir? Ne işe yarar?

20 Eylül 2021

Vücut losyonu nedir? Ne işe yarar?

Cilt bakımında en önemli konulardan biri, ideal nem oranını korumak. Cilde ihtiyacı olan nem oranını veren bir bakım ürünü olan vücut losyonu, içerdiği besleyici yapı ile yumuşak ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlıyor. Kusursuz ve taze bir cilde sahip olmak için kullanılabilen vücut losyonu, içerdiği harika kokularla, besleyici yapısıyla en çok tercih edilen bakım ürünleri arasında.

Vücut losyonu ne işe yarıyor?

Gün içerisinde cildimiz hem çevresel hem de bizden kaynaklı olarak birçok etkiye maruz kalır. Hava koşulları, hareketlilik ya da diğer faktörler, cildin nem oranını etkileyebilir ve nem oranının ideal seviyede kalmasını sağlamak adına bakım ürünlerini tercih ediyoruz. Vücut losyonu, hem yağlı, hem normal hem de karma cilt tipinde cildin nem dengesinin korunmasını sağlar.

 

Ilık su ile alınan keyifli bir banyonun ardından kullanabileceğiniz vücut losyonu, ciltteki kurumaya karşı etkili bir nemlendirme sağlar. Losyonlar, buna ek olarak ortaya koydukları güzel koku ile keyifli bir ferahlık sağlar. Bu nedenle birçok kişi, rutin bakımında vücut losyonuna yer veriyor.

Vücut losyonu nasıl kullanılıyor?

Tüm bakım ürünlerinde olduğu gibi vücut losyonlarında da en iyi sonucu almak için, cilt tipinize uygun seçeneği tercih etmeniz önemli. Vücut losyonu, banyo yaptıktan sonra cilde uygulanır. Sıcak su etkisiyle cildimizin nem oranının yükselmesi, ciltte keyifli bir deneyim yaratır. Ancak losyonun en iyi sonucu sunması adına, belli konulara dikkat etmek gerekiyor. Bunların en başında, banyo sonrasında cildi iyi bir şekilde kuruladıktan sonra losyonu uygulamak geliyor. Zira vücut kurulanmadığında, losyon cilt tarafından iyi bir şekilde emilemez. İyi bir kurulama işleminin ardından, losyon cilde hafif ve dairesel hareketlerle uygulanabilir. Masaj işlemi aynı zamanda vücutta kan dolaşımını da artırır. Vücut losyonu, yüz bakımı ya da el bakımı için kullanılmaz. Zira losyonlar, vücudun ihtiyacı olan nem için özel geliştirilmiştir. Yaz aylarında vücut losyonu kullanımında dikkat edilecek konu ise, güneş ışınlarına karşı koruyucu özelliği olan losyonları tercih etmek. Bu ürünler, vücudun ihtiyacı olan nemi sağlamanın yanı sıra, güneşin UV ışınlarına karşı da cildi korur.

 

Vücut losyonu kullanma aşamasında, en iyi bakım etkisini almak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor:

 

  • Vücut losyonu, banyodan sonra cilde uygulanır. Bunun nedeni, sıcak su nedeniyle ciltte oluşan nemi cilde hapsetmek ve kaybolan nemi geri kazanmaktır.
  • Vücut losyonu nasıl kullanılır diye soruyorsanız, banyonun ardından etkili bir kurulama yaptıktan sonra, cildinizde su kalmayacak derecede kurulama yapmalı ve ardından uygulamalısınız.
  • Cildin kuru bölgelerinde losyonun uygulaması öncelikli olmalıdır. Ölü deri yapılarının atılması için, vücutta peeling uygulaması da yapılabilir.

Vücut losyonu nasıl seçilir?

Cilt bakımına sahip olmanın en önemli araçlarından biri olan vücut losyonu seçiminde birçok konuya dikkat etmek gerekiyor. Vücut bakım ürünleri içinde, krem ya da jel gibi ürünlerin yanı sıra losyonların da birçok farklı türü vardır. Vücut losyonu seçerken hiçbir şeye dikkat etmeden, rastgele bir ürün seçmek ciddi bir hatadır. Losyon satın alırken aşağıdaki konulara dikkat etmelisiniz:

  • Bakım ürünlerinde en önemli konu, cilt tipine uygun ürünü seçmektir. Zira her cilt tipine özel farklı ürünler söz konusudur ve içerikleri de farklıdır.
  • Cilt tipine göre vücut losyonu seçiminde, kuru ciltlerde içeriğinde hyalüronik asit ve shea yağı olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak seramidler de kuru cilt için kullanılacak losyonlarda önemli bileşenlerdendir. Kakao yağı, pullanma ve dökülme olan ciltlerde etkilidir. Jojoba yağı, vücut losyonlarında tüm cilt tipleri için önerilir.
  • Vücut losyonlarında mevsimler süreçler de önemlidir. Zira yaz aylarında içeriği bakımından hafif olan ürünler kullanılmalıdır ve bu da, ciltte ağırlaşmayı önler. Ek olarak güneş koruyucu, SPF özellikli losyonlar da güneşin etkilerine karşı sizi korur.
  • Cildinizde alerjik reaksiyonlar söz konusuysa, vücut losyonu satın alırken içeriğini incelemeniz de önemlidir.

Cilt bakımında, yılın her döneminde ihtiyacınız olan nemli, sağlıklı vücut için tercih edebileceğiniz vücut bakım losyonları olmazsa olmazlar arasında. Cildinizin nemini kaybetmemesini, genç ve duru görüntüsünü kaybetmemesini istiyorsanız siz de vücut bakım losyonu kullanmalısınız.

DermoDr Blog
En İyi Sporcu Takviyeleri Nelerdir?
Sporcular için, düzenli bir sportif aktivite kadar önemli olan bir konu da, doğru besin takviyelerini alarak vücudu desteklemektir.
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler Nelerdir?
Sağlıklı bir yaşam için, vücudun tüm besinlerden dengeli bir şekilde tüketmesi gerekiyor. Vücuttaki tüm sistemlere katkı sağlayan vitaminlerin en önemli...
6-12 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?
6. aydan sonra anne sütü dışında ek gıdalarla da beslenebilen bebeklerin ilk olarak kontrol edilmesi gereken şey alerjik durumudur. Alerjik durumu bilinirse sindirim sistemini rahatsız...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.