x
 • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
 • 600₺ Üzeri Kargo Ücretsiz
 • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
 • %100 Orjinal Ürün Güvencesi
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
Magnezyum Konsantrasyon Eksikliğine İyi Gelir mi?
31.03.2023

Magnezyum Konsantrasyon Eksikliğine İyi Gelir mi?

Magnezyum vücutta en çok kullanılan besindir ve yeterli miktarda almazsanız vücutta eksikliği hissedilir. Magnezyum takviyesi sadece sinir sistemini sakinleştirmekle kalmaz, vücudunuzun stresle savaşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda optimal düzeyde çalışması ve zihinsel sağlık semptomlarıyla mücadele etmesi de yararları arasındadır.

Günümüzde insanların en çok yaşadıkları psikolojik problemleri arasında konsantrasyon eksikliği de bulunuyor. Bu durum genellikle dikkat eksikliğine bağlı olsa da beslenme eksikliğine de bağlı olabiliyor. Bu süreçte magnezyum takviyesi alırsanız vücudunuz stresle mücadele edebilir ve konsantrasyon sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Beyni sakinleştirmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olan birçok takviye vardır. En belirgin doğal anksiyete takviyelerinden biri olan magnezyum, vücuttaki çeşitli biyokimyasal ve enzimatik reaksiyonları düzenleyen 300'den fazla enzim sisteminde bir kofaktördür. Magnezyum, stresi yönetmede merkezi sinir sistemini destekleyen birçok kimyasal fonksiyonla yardımı için gereklidir.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Magnezyum eksikliği vücutta özellikle stres seviyesinin artmasına yol açar. Bunun dışında erken dönemde ve ileri düzeyde eksiklikte birçok belirti söz konusudur.

Magnezyum eksikliği belirtileri şu şekildedir;

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İştahsızlık
 • Yorgunluk
 • Zayıflık
 • Kandaki düşük kalsiyum seviyeleri
 • Kandaki hipokalemi adı verilen düşük potasyum seviyeleri
 • Ekstremitelerde uyuşma ve karıncalanma
 • Kramplar ve kas kasılmaları
 • Nöbet
 • Kişilik değişiklikleri
 • Anormal kalp ritimleri
 • Koroner spazmlar
 • Kalp hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Tip 2 diyabet
 • Osteoporoz

Magnezyum Takviyesi Ne İşe Yarar?

Magnezyum yüzlerce enzimin işlevini düzenler, önemli bir elektrolit görevi görür ve vücudunuzun protein oluşturmasına yardımcı olur. Aynı zamanda başka bir temel mineral olan kalsiyum ile de yakından çalışıyor. İnsan vücudu ve magnezyum yakın ilişki içindedir.

Bu eylemler sayesinde magnezyum takviyesi aşağıdakileri desteklemek de dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok temel süreci yönetmeye yardımcı olur:

 • Kas fonksiyonu
 • Sinir iletimi ve sinyalizasyonu
 • Enerji üretimi
 • Normal kalp ritmi
 • Kemik sağlığı

Ayrıca kan şekeri seviyelerini ve kan basıncını geniş ölçüde düzenlemeye yardımcı oluyor. Oynadığı sayısız rol göz önüne alındığında, vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu tüm magnezyuma sahip olduğundan emin olmak önemlidir. Vücudunuzda magnezyum eksikliği varsa takviye alabilirsiniz.

Hangi Magnezyum Takviyesi Alınmalı?

Hangi magnezyum takviyesi diye sorduğunuzu biliyoruz. Hemen bu konuya bir bakalım.

Yedi farklı magnezyum vitamini türü vardır ve her birinin vücut üzerinde farklı bir etkisi vardır.

 1. magnezyum klorür
 2. magnezyum sülfat
 3. magnezyum sitrat
 4. magnezyum oksit
 5. magnezyum glisinat
 6. magnezyum orotat
 7. magnezyum L-treonat

Bir magnezyum takviyesi alırken ihtiyacınıza göre seçim yapabilirsiniz. Dünyada çok fazla stres varken beyni ve vücudu desteklemek için bir ton magnezyuma ihtiyacımız var. Bu nedenle mutlaka ihtiyacınıza göre birçok takviye türünden birini alabilirsiniz. Bunun için karar vermekte zorlanıyorsanız doktorunuzdan bu konuda tavsiye alabilirsiniz. Size doktorunuz en iyi magnezyum takviyesi hakkında fikir verecektir. Bunun yanında doğal magnezyum da alabilirsiniz.

Devlet Magnezyum İlaçlarını Karşılıyor mu?

Devletin karşıladığı magnezyum ilaçları merak konusu oluyor. 1 tablet ve 1 ölçeğinde tedavi edici miktarın altında mg olan ya da mineral içeren tabletleri artık devlet karşılamıyor. Tedavi edici miktarlarda mg olan bulunanlar devlet tarafından hala karşılanmaktadır. Tedavi edici miktarda olanları doktor reçetesi ile alabilirsiniz.

Magnezyuma İhtiyacım Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Stres dolu dünyamızla, tüm önemli magnezyumun azalması çok kolaydır çünkü diğer vücut fonksiyonlarına yardımcı olmak için çok gereklidir.

Düşük magnezyum seviyeleri ile DEHB, anksiyete, depresyon ve OKB gibi klinik zihinsel sağlık koşulları arasındaki bağlantıyı gösteren birçok araştırma vardır. Düşük magnezyum seviyesine sahip olanlarda görülen semptomları anlamamıza yardımcı olan araştırmalar da vardır.  İhtiyacınız olup olmadığını bir uzman desteği ile anlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Blog Son Eklenenler
Eksfoliasyon Nedir?
11 Temmuz
Eksfoliasyon Nedir?

Eksfoliasyon yöntemleri genel olarak tüm cilt tiplerine uygundur. Bu aşamada önemli olan, her cilt tipi özelinde uygun ekfoliasyon yöntemini seçmek ve doğru bir şekilde uygulamaktır.

Retinol Kaç Yaşında Kullanılmalıdır?
25 Haziran
Retinol Kaç Yaşında Kullanılmalıdır?

Retinol, A vitamininin cilt bakımı ürünlerinde kullanılan bir formudur. Ciltteki ince çizgileri, kırışıklıkları ve hiperpigmentasyonu en aza indirmek için kullanılır.

Cilt Bakımında Glikolik Asit Kullanım Rehberi
22 Haziran
Cilt Bakımında Glikolik Asit Kullanım Rehberi

Glikolik asit, melanin üretimini düzenleyerek ciltteki koyu lekelerin azalmasına yardımcı olur.

Cilt Bakımında Azaleik Asit Kullanım Rehberi
22 Haziran
Cilt Bakımında Azaleik Asit Kullanım Rehberi

Azaleik asit, cilt sağlığını koruma ve cilt problemlerini giderme konusunda etkili bir yardımcıdır.

Bebek Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır?
21 Haziran
Bebek Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır?

Bebek burun aspiratörünün kullanımı oldukça basittir, ancak doğru teknikleri bilmek önemlidir. İşte adım adım bebek burun aspiratörü kullanma rehberi

Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 
21 Mayıs
Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 

Pişik; bebeklerde ciltte kızarıklık, tahriş ve kabarcıkların oluştuğu bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle bebeklerin bez bölgesinde görülür. 

SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?
20 Haziran
SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?

Güneş koruma faktörü (SPF), güneşe maruz kalmamızı sağlıklı bir şekilde yönetmek için önemli bir konu. Güneş kremi nasıl seçilir konusu, cildimizin ihtiyaçlarına uygun olarak yapılmalı.  

100 SPF Ne Anlama Gelir?
20 Haziran
100 SPF Ne Anlama Gelir?

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak, cildin sağlığı için önemli bir adım. Bu konuda en çok duyulan terimlerden biri "SPF"dir. SPF, "Sun Protection Factor" kelimesinin kısaltmasıdır ve güneş kremi ürünlerinin koruma faktörünü ifade eder.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.