Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur? En İyi Magnezyum Takviyesi?

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur? En İyi Magnezyum Takviyesi?

27 Temmuz 2022

Magnezyum faydaları vücutta kas ve eklem hareketlerindeki sinirlerin sorunsuz çalışmasının yanı sıra, kan şekerinin düzenlenmesi, kalp sağlığının korunması ve kemik sisteminin sağlıklı olması gibi birçok önemli süreci destekler.  

 

Magnezyum, vücut tarafından sentezlenen bir vitamin değildir. Bunun sonucunda magnezyumun, tüketilen besinlerden alınması ya da magnezyum takviyesi kullanılarak alınması gerekmekte. Yetişkin bir erkek ve kadın için magnezyumun günlük alınması gereken seviyesi bellidir ve günlük alınması önerilen magnezyum seviyesinin altında kalındığında eksiklik kaynaklı sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle, doğal magnezyum alma sürecinde belli besin kaynaklarına ağırlık vermek avantajlı. 

Hangi besinlerde magnezyum bulunur? 

Günlük magnezyum ihtiyacı nasıl karşılanır diyenler için, doğal magnezyum kaynağı olan besinler ve magnezyum takviyeleri en iyi seçenektir. Magnezyum açısından zengin besinleri tüketmenin, birçok hastalık için iyi geldiği düşünüldüğünde, aşağıdaki besin kaynaklarına ağırlık verilen bir beslenme modelinin sağlık açısından önemli olduğu söylenebilir. 

 

En çok magnezyum içeren besinler arasında kabak çekirdeği yer almaktadır. Kabak çekirdeği, magnezyumun yanı sıra birçok mineral ve vitamin açısından da çok zengindir. Günlük magnezyum ihtiyacının karşılanması adına, kabak çekirdeği tüketimi önemlidir. 

 

Kinoa ve yulaf gibi tahıllı gıdalar, magnezyum açısından zengin besin kaynakları içinde yer almaktadır. Yulaf ve diğer tam tahıllı gıdalar, magnezyum ile birlikte protein ve B vitamini açısından da zengindir.  

 

Sebze ve meyveler içinde, magnezyum açısından en iyi seçenekler içinde avokado yer almaktadır. Vitamin bakımından da zengin olan avokado, kalp sağlığı başta olmak üzere birçok açıdan faydalıdır. 

 

Magnezyum zengini doğal besin kaynakları arasında yer alan diğer kaynaklar bitter çikolata, soya peyniri, muz, ıspanak ve balıklar da yer almaktadır. Magnezyum hangi meyvelerde var dendiğinde, yanıt olarak birçok meyve sebze söz konusu olabilir. 

Magnezyum eksikliği belirtileri ve eksikliğinde görülen hastalıklar 

Vücudun en çok ihtiyaç duyduğu mineraller içinde yer alan magnezyumun istenen seviyede olmaması durumunda, birçok hastalık ortaya çıkabilir. Vücutta 300’ün üzerinde enzimde görev alan bir mineral olarak magnezyum, eksiklik belirtilerinin yakından takip edilmesi önemli olan bir mineraldir. Eksikliğinde magnezyum eksikliğinde görülen hastalıkların görüldüğü mineral, hem çocuklar hem de yetişkinler için önemlidir. Genel olarak, magnezyum eksikliği belirtileri içinde iştahın zayıflaması, yorgunluk ve halsizlik yer alır. Bununla birlikte, magnezyum eksikliğinin çok şiddetli olması durumunda ise kramplar, zihinsel dikkat eksikliği, fibromiyalji gibi ileri semptomlara da rastlanabilir. 

 

Magnezyum eksikliğinde görülen hastalıklar hem psikolojik hem de fizyolojik olarak birçok noktada karşımıza çıkabilir. Kemik erimesi, kas krampları, astım, yorgunluk, yüksek tansiyon bunlar arasında yer alır. Magnezyum vücutta birçok süreçte yer alan bir mineral olması bakımından, eksikliğinde görülen hastalıkların yaygın olduğu bir mineraldir.  

Magnezyum takviyesi nedir? 

Magnezyum ve diğer minerallerde, doğal besin kaynaklarından yeteri ölçüde alınamayan destek, magnezyum takviyesi ile alınabilir. En iyi magnezyum ilacı nedir ya da magnezyum vitamini nasıl alınır diye sorulduğunda, mg minerallerini içeren takviyelerin, multivitaminlerin bir ilaç olmadığını bilmek gerekli. Magnezyum içeren besin kaynaklarına erişimde sorun yaşayan ya da magnezyum emilimi konusunda metabolizması yetersiz olan kişiler için, magnezyum takviyeleri önemlidir. Hastalıklara karşı korunmak ve vücudun mg ihtiyacını karşılamak için, magnezyum takviyesi içeren multivitaminler alınabilir. Magnimore magnezyum ve diğer mg takviyeleri içinde, en iyi magnezyum takviyesi hangisi sorusunun yanıtı, bünyeye, ihtiyaca göre değişebilir. En çok tercih edilen magnezyum takviyesi ürünleri şu şekildedir: 

 

  • Orzax ExtraMag Magnezyum Sitrat 

  • Magnimore GM Magnezyum 

  • Nutraxin Magnesium 

  • Soldar Calcium Magnesium Vitamin D3 

 

Magnezyum takviyesi ürünlerini, en iyi ve güvenilir marka seçenekleri ile, DermoDr’den temin edebilirsiniz. İndirimli ve ucuz ürün seçenekleri için, magnezyum takviyesi kategorisindeki ürünlere göz atın.  

 

 

DermoDr Blog
Cillte Leke Görünümü Neden Olur ve Nasıl Önüne Geçilir
Cilt lekeleri, cilde doğal rengini veren pigment hücrelerinde yaşanabilen düzensizlikler nedeniyle ortaya çıkabilen bir durumdur.
Yeni Doğan Bebekler İçin Doğru Mama Kullanımı Nasıl Olmalı?
Yenidoğan bebeklerin beslenme süreci, bebeklerin sağlıklı bir gelişim süreci gösterebilmeleri adına çok önemli.
Bağırsak Sağlığı İçin Probiyotik Kullanmanın Önemi Nelerdir?
Faydalı bakteriler olarak bilinen probiyotikler, insan sağlığı için birçok katkısı bulunan yapılardır. Fermente edilmiş gıdalarda bolca yer alan probiyotik bakteriler, sindirim...
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.