Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı Tercihi Nasıl Olmalı?

Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı Tercihi Nasıl Olmalı?

18 Temmuz 2022

Kuru ciltleri, normal ve yağlı ciltlerden ayıran en önemli yanı, nemin çok hızlı bir şekilde azalmasıdır. Bu da beraberinde, ciltte gerginlik ve pul pul dökülme gibi durumların ortaya çıkmasını getirebilir. Kuru cilt için nemlendirici gibi bakım ürünleri ile, kuru cilt bakımı yapılabilir. Her cilt formunda olduğu gibi, kuru ciltlerde de cilt yapısına özel bakım ürünleri tercih edilmelidir. Kuru cilt bakım rutinine uygun adımların düzenli olarak takip edilmesi, cildin ihtiyacı olan doğal yapıları elde etmesini sağlar. Peki kuru ciltlerde bakım nasıl olmalı? 

Cilt kuruluğu neden oluşur? 

Hassas cilt bakımı altında ele alınabilen kuru cilt bakımı, evde cilt bakımı yaparken cilt formuna göre en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Dermokozmetik cilt bakımı ürünleri ile, istenen formun alınabildiği kuru cilt bakımına adım atmadan önce bilinmesi gereken, cilt neden kurur sorusuna yanıt vermek. Cildin kuru olması, nem oranının gerekenin çok altında olması anlamına gelir. Sebum adlı yapı, ciltte yağ olarak da bilinir ve sebumun düşük olması beraberinde cildin kurumasına neden olur. Sebum oranının çok yüksek olduğu ciltlerde ise yağlı cilt görülmektedir. Cilt kuruluğu nedenleri şu şekilde sıralanabilir: 

 

 • Ciltte çok yüksek sıcaklıkta ya da çok düşük sıcaklıkta su kullanmak 

 • İçeriği sert ve kimyasal olan peeling bakım ürünleri kullanmak 

 • Yeterince su tüketmemek, dengeli beslenmemek 

 • Cildin nemlendirici bakımından beslenmemesi 

 • Güneş ışınlarına korunmasız bir şekilde uzun süre maruz kalmak 

 

Kuru ciltlerin ortaya çıkmasında yukarıdaki faktörler önemlidir. Bununla birlikte, kuru ciltlerde zaman içinde ortaya çıkabilecek sorunlar arasında pullanma, gerginlik, çizgiler ve çatlaklar söz konusu olabilir. Ciltte istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olan kuruluğa karşı, özel bir cilt bakım rutini takip edilerek önlem alınabilir. 

Kuru ciltler için bakım nasıl olmalı? 

Kuru ciltler için nemlendirici yüz kremi ve diğer bakım ürünlerinin kullanımı, ciltte kırışıklık ve çatlakların oluşması durumuna karşı en iyi bakım etkisini ortaya koyabilir. Bununla birlikte, kuru ciltler için bakım sürecinin öncesinde herkes, beslenmesinde ya da günlük tercihlerinde belli konulara dikkat ederek ilk önlemi alabilir. Cildin nemli tutulması, beslenme sürecinde yeterince sıvı tüketmek, tercih edilen bakım ürünlerine dikkat etmek ve güneşin yoğun olduğu dönemlerde koruyucu ürün kullanmak bunların içinde yer alıyor. 

Kuru ciltler için bakım rutini adımları 

Kuru cilde sahip kişiler için, ilk olarak yüz temizleyici ürünler cilt formuna uygun olmalı. Yüz temizleme jelinin tercihinde, cilde zararlı olabilen sabunlardan içermeyen ürünler kullanılabilir. Buna ek olarak peeling etkisinin olmaması da önemlidir. Alkol içermeyen ürünler, cilt bakım tonikleri kullanımında önemli bir konudur. Cildin gerginlik hissini yatıştıran bakım ürünleri kuru ciltlerde tercih edilebilir.  

Kuru ciltler için nemlendirici seçimi önemlidir, zira kuru ciltlerin en önemli özelliği nem oranının düşük olmasıdır. Kuru ciltler için nemlendirici önerisinde form olarak jel ya da krem tercih edilebilir. Nemlendirici ürünlerin kuru ciltler için özel geliştirilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Zira normal ya da yağlı bir cilt için geliştirilmiş bir nemlendirici istenen bakım etkisini ortaya koymayabilir. Ciltteki yağlı hissi yaşamadan, buna ek olarak gergin cilt rahatsızlığını hissetmeden gün içinde iyi bir deneyim yaşamak adına, kuru ciltler için geliştirilmiş nemlendirici tercih edilmelidir. Kuru cilt bakım adımları şu şekilde takip edilebilir: 

 

 • Cilt temizliği öncesinde, bir duş alınabilir ya da cilt su ile yıkanabilir. Suyun ılık olması önemlidir, çok yüksek sıcaklıkta cildi yıkamak, yağın kaybolmasına neden olabilir. 

 • İkinci adımda, tonik ya da temizleyici jel yardımı ile cilt etkili bir şekilde temizlenir. Gözeneklerin açılmasının ardından, son adımda nemlendirici uygulanabilir. 

 • Açılmış gözenekler nemlendirici kremi emer ve cildin ihtiyacı olan nem seviyesine kavuşmasını sağlar. 

 

Kuru ciltler için cilt bakımı rutininin temel adımları bu şekildedir.  

Nemlendirici krem çeşitleri 

En iyi nemlendirici krem çeşitleri, cilt formuna göre değişkenlik gösterebilir. Kuru ciltler için tercih edilen nemlendirici krem çeşitleri ve nemlendirici serum çeşitlerinde, aşağıdaki ürünler öne çıkmaktadır: 

 

 • Ducray Kertyol PSO Nemlendirici 

 • Caudalie Vinergetic C+ 

 • Mustela Hydra Bebe Lait Corps 

 • Topicrem Ultra Hydratante Hand 

 • Topicrem My First Ultra Moisturizing Milk 

 

En iyi nemlendirici markalarının ürünlerini, indirimli ve ucuz fiyat avantajı ile sitemizde keşfedebilirsiniz.  

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.