x
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • 600₺ Üzeri Kargo Ücretsiz
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • %100 Orjinal Ürün Güvencesi
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
Güneş yanığını en hızlı ne geçirir
06.07.2022

Güneş yanığını en hızlı ne geçirir

Güneş yanıkları, ağrı oluşumu ve acı vermesi mümkün olan bir durumdur, bu nedenle mümkün olduğunca kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Evde tedavi yöntemlerinden biri yanan yeri sık sık nemlendirmek ve o bölgeye soğuk kompres yapmaktır. Nemlendirme için salatalık, lavanta yağı, yoğurt gibi ürünlerin yanında Aloe Vera içeren nemlendirici krem ve losyonlar kullanılabilir. Soğuk su ile duş almak da yanığa iyi gelecektir.  

Güneş yanığını geçirmek için bilinmeyen bir yöntem ise elma sirkesidir. Elma sirkeleri Aloe Vera gibi iltihap giderici özelliklere sahiptir. Bu neden Aloe Vera içeren bir şey bulunmadığında elma sirkesi kullanılabilir. Yanan yer kaşınırsa bu iyileşme sürecini uzatır. Eğer yanan bölge dokunursanız cildin kaşınıp kabarmasına neden olabilirsiniz. Ciltte pul pul görünen güneş yanığı olduğu bölge su kaybedeceği için bol miktarda su içilmesi ve bölgenin belirli aralıklar ile yanlarda oluşabilecek iltihaplardan temizlenmesi gerekir.  

İyileşme sürecini hızlandırmak için doktorunuzun önerdiği bir kremi kullanabilirsiniz. Ayrıca güneş yanığı geçene kadar mümkün olduğunca kıyafet giyilmemesi gerektiği belirtilir. Eğer giyilmesi gerekli ise pamuklu ve bedeninizden 2-3 beden yukarı kıyafetler giymeyi tercih edebilirsiniz. Yanık oluşmaması için güneşe temas etmeden 15-30 dakika önce güneş kremi kullanılması ve her 2 saatte bir yenilenmesi gereklidir. Ayrıca şapka ve güneş gözlüğü gibi aksesuarlar ile de güneş yanığından korunabilirsiniz 

Güneşten nasıl korunabilirsiniz? 

Güneşten korunmak, birkaç basit önlem adımı ile mümkündür. Sokağa çıkarken açık renkli ve bol kıyafetler giymek, güneş kremi kullanmak, hava delikleri olan ve geniş kenarlı şapka kullanmak, güneşin dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamak gibi birçok yöntem ile güneşten kolayca korunmak mümkündür. Bunların yanı sıra bol sıvı alımı ve gündelik duş almak da güneşten korunmanın diğer yollarından bazılarıdır.  Güneş ışınlarından korunmamak yaşlanmayı, deri kanserini, güneş lekelerini, çillenmeyi, derinin bir kısmının beyaz diğer kısmının koyu renkte olması gibi birçok sorunu beraberinde getirir. O yüzden güneşten korunmak özellikle yaz aylarında önemli bir konu.  

Güneş yanığından cilt soyulmasında iz kalır mı?  

Cilt soyulması halk arasında iyi bir şey olarak görülse de ardından bir sürü zararın ortaya çıktığı bir durumdur. Güneş yanığına bağlı cilt soyulmalarında cildin katmanları hasar alır, düzensiz yara iyileşmesine neden olur, kalıcı lekelenmeye sebebiyet verir. Ciltte buruşukluk ve kıl çıkmama gibi durumlara yol açabilir. Cilt soyulması ölü derilerden arınmak için bir fırsat olarak görülmemelidir. Cilt soyulmasını engellemek için güneş yanığını engellemek yeterli olacaktır. “Güneş yanığından cilt soyulmasında izi kalır mı?” sorusuna gelecek olursak, kalır ama 5 ila 15 gün içerisinde kendi kendine kaybolur. Eğer çok uzun süre güneş altında durulduysa, deri el ile soyulduysa, yanan bölgeye baskı uygulanırsa, yanan bölge nemlendirilmedi ise bu yanığın iyileşme süresi artar veya kalıcı bir yara olarak hayatınızda yer edinir.  

Güneş yanığında cilt soyulmasının önüne nasıl geçilir? 

Cilt soyulması güneş yağının belirtilerinden biridir. Dolayısıyla güneş yanığından korunmak için alınan tedbirler, cilt soyulması için de alınabilir. Bu önlemlere ek olarak günlük soğuk su ile duş almak, her duştan sonra ve gün içerisinde nemlendirici kremler kullanmak, yumuşak bir havlu ile cildi kurulamak ve soyulmaya başlayan deriyi kendi kendine düşmesini beklemek gibi önlemler ile cilt soyulmasının önüne geçilebilir. Cilt soyulmalarında özel kremler kullanılarak da bu durum yavaşlatılabilir.  

 

Çok Satanlar
Seçilenleri Karşılaştır
Karşılaştır
Blog Son Eklenenler
Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 
21 Mayıs
Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 

Pişik; bebeklerde ciltte kızarıklık, tahriş ve kabarcıkların oluştuğu bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle bebeklerin bez bölgesinde görülür. 

SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?
20 Haziran
SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?

Güneş koruma faktörü (SPF), güneşe maruz kalmamızı sağlıklı bir şekilde yönetmek için önemli bir konu. Güneş kremi nasıl seçilir konusu, cildimizin ihtiyaçlarına uygun olarak yapılmalı.  

100 SPF Ne Anlama Gelir?
20 Haziran
100 SPF Ne Anlama Gelir?

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak, cildin sağlığı için önemli bir adım. Bu konuda en çok duyulan terimlerden biri "SPF"dir. SPF, "Sun Protection Factor" kelimesinin kısaltmasıdır ve güneş kremi ürünlerinin koruma faktörünü ifade eder.

Bioderma Güneş Kremi Lekeleri Yok Eder Mi?
20 Haziran
Bioderma Güneş Kremi Lekeleri Yok Eder Mi?

Bioderma güneş kremi lekeli ciltler için etkili bir çözüm sunan ve lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan özel bir formül içeriyor.

Cildimize Uygun En İyi Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?
20 Haziran
Cildimize Uygun En İyi Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?

Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildimizi korumak için güneş kremleri vazgeçilmez bir ürün haline geldi. Ancak cildimize uygun en iyi güneş kremi faktörünü seçerken doğru dengeyi bulmak önemli.

Çocuklarda Hangi Güneş Kremi Kullanılmalı?
20 Haziran
Çocuklarda Hangi Güneş Kremi Kullanılmalı?

Güneşin sıcak ışıkları ve açık havada geçirilen keyifli zamanlar, çocuklar için unutulmaz anılar yaratır. Ancak güneşin zararlı etkilerine karşı doğru önlemleri almak da büyük bir önem taşır.

Lekeli Cilt İçin Hangi Güneş Kremi?
20 Haziran
Lekeli Cilt İçin Hangi Güneş Kremi?

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak ve lekeli ciltler için en iyi çözümü bulmak herkesin ortak arzusu. Lekeler, güneşin UV ışınlarına maruz kaldığımızda cildimizde oluşan pigmentasyon değişiklikleri olarak kendini gösterir.  

Solante Pigmenta Lekeleri Giderir Mi?
20 Haziran
Solante Pigmenta Lekeleri Giderir Mi?

Solante Pigmenta, lekelerin giderilmesine yardımcı olan etkili bir güneş kremi. Bu yenilikçi ürün, güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalan cildi korurken aynı zamanda cilt tonunu eşitleyerek lekelerin azalmasına yardımcı olur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.