x
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • 600₺ Üzeri Kargo Ücretsiz
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • %100 Orjinal Ürün Güvencesi
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
Güneş Kremi Ciltten Nasıl Temizlenir?
11.05.2022

Güneş Kremi Ciltten Nasıl Temizlenir?

Bu nedenle güneş kremi sürülen bir yüzün cilt temizliğine dikkat edilmelidir. 

Güneş kremini temizlemek için “double cleanse” ya da çift aşamalı yüz temizleme adında etkili bir yöntem vardır.  Bu yöntem; yüz için güneş kremi, nemlendirici, makyaj vs. gibi birden fazla kozmetik ürün katmanı kullananlar için özellikle tavsiye edilir. Bu yöntem, cilt yüzeyindeki ürünlerin yanı sıra, gözeneklerde bulunan yağ, ölü deri ve kirlerin de temizlenmesine katkıda bulunur.  

Çift aşamalı temizlik yöntemi, en iyi güneş kremi temizleme yöntemidir. Bu yöntemle ciltte krem kalıntısı kalmaz. Bununla birlikte diğer bakımların cilde nüfuz etmesini kolaylaştırır. 

Güneş Kremi Ne İle Temizlenmeli? 

Fiziksel bir güneş kremi ya da güneş kremi içerikli başka bir kozmetik ürününü temizleyebilmek için bu bileşenlerin formüllerini verimli parçalayabilen bir temizleyiciye ihtiyaç vardır. Bunun için kullanılabilecek en ideal temizleyiciler yağ içerikli temizleyicilerdir. Her ne kadar cildi yağlı olan insanlar için endişe verici görünse de yağlı cilde sahip olan kişiler de temizleme yağlarından faydalanabilir. Bu, kişinin daha fazla sebum üretmesine sebebiyet vermez. Temizleyici yağlar kişinin cildinde zaten var olan fazla yağı bağlar ve gün içinde yüze sürülmüş olan her şeyi çıkarır.  

Cildi Arındırma 

“Güneş kremini temizlemek gerekir mi?” ya da “güneş kremi temizlenmezse ne olur?” gibi sorular sıkça sorulan sorulardır. Öncelikle, yukarıda da bahsedildiği gibi güneş kreminin ciltten çıkarılması gerekir. Şayet cilt temizlenmez ise, örneğin, ciltte bekleyen güneş koruyucu yüz kremleri cildin daha fazla kir toplamasına, gözeneklerin dolmasına ve cilt sağlığının bozulmasına yol açabilir. Bu nedenle cildi temizlemek ve arındırmak önemlidir.  

Cildin arındırılması için kişi kendi cilt tipine uygun olarak köpük, jel tonik gibi ürünlerden yararlanabilir. Örneğin hyaluronik asit ve aloe vera içerikli ürünler ciltteki fazla sebunun, çeşitli kirlerin tamamen çıkarılmasına yardımcı olur ve cildi bakıma hazırlar.  

Güneş Kremi Ne Sıklıkla Temizlenmeli? 

Güneş kremini detaylı olarak temizlemenin dışında gün içinde de birkaç defa temizlemeniz gerekebilir. 50 faktörlü güneş kremi gibi yüksek değerli güneş koruyucu yüz kremlerini sık sık tazelemeniz gerekmese de gün içinde çeşitli durumlardan dolayı tazeleme yapmanız gerekebilir. Örneğin düşük SPF değerine sahip kremlerden en iyi güneş koruyucu etkiyi alabilmek için sıklıkla tazeleme yapmak gerekirken, güneş ışınlarının dik açıyla geldiği öğle vakitleri gibi zamanlarda terlemeden dolayı ya da tozlu ortamlarda kirin cilde tutunmasını önlemek amacıyla tazeleme yapmak gerekebilir. Fakat her ne olursa olsun gün sonunda mutlaka detaylı güneş kremi temizliği yapılmalı, cilt temizlendikten sonra bakım uygulanıp dinlendirilmelidir.  

Bazı uzmanlara göre ise güneş kremi mutlaka 2 saatte bir yenilenmelidir. Özellikle yaz mevsiminde deniz ya da havuz kenarında 2 saatte bir yenilenmesi gerekir. Kış mevsiminde veya kapalı havalarda bu süre biraz daha uzayabilir. Bunların yanı sıra, cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için güneş kremi çeşitli kıyafet ya da şapka ve gözlük gibi aksesuarla desteklenmesi tavsiye edilir. 

 

Denizde Ya Da Havuzda Yüzdükten Sonra Kremi Yenilemek 

Piyasadaki kimi güneş kremleri suya dayanıklı formüllerle üretilseler de bu kremlerin bile etkileri havuzda ya da denizde yüzdükten sonra azalabilir. Güneş kremlerinden en iyi güneş koruyucu etkiyi elde edebilmek için deniz ya da havuzda yüzdükten sonra yenilenmeleri ihmal edilmemelidir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.