Genç Ciltlerde Cilt Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur?

Genç Ciltlerde Cilt Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur?

09 Mayıs 2022

Bu nedenle cilt bakım alışkanlıkları küçük yaştan itibaren edinilmesi gereken elzem alışkanlıklardandır. Bu yaşlarda yaptıklarınız ileriki yaşlarınızda aynada ne göreceğinizi belirler.  

Genç cilt bakımı nasıl olmalı? 

Cildin çocukluk döneminde sahip olduğu pürüzsüz görünüm ilk defa ergenlik döneminde başlar. Bu nedenle 15 yaş cilt bakımı ve 18 yaş cilt bakımı rutinleri büyük önem taşımaktadır. Bu yaşlarda hormonların fazla aktif halde olması ile ciltte yağlanma, akne ve siyah nokta gibi problemler gözlenebilir. Bu nedenle cildin bu tür değişen ihtiyaçları için bir dermatolog ya da bir cilt uzmanına danışarak cilde uygun, akneli ve yağlı ciltler için üretilmiş ürünlerle bakım yapmak gerekir. Buna karşın, bu yaşlarda cildin kendini yenileme hızı çok yüksek olduğundan dolayı, yapılan bakımların etkileri hızlıca görülebilir. 

20 Yaş Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? 

Ergenlik dönemine nazaran yavaş olsa da cilt yirmili yaşlarda hala çok hızlı bir yenilenme hızına sahiptir. Canlı ve taze görünümünü hala yüksek ölçüde korumaya meyillidir. Bu yaşlarda bakım rutinlerinin yanında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da makyaj konusunda hassas davranmaktır. Yapılacak makyaj cildi çok yormamalı ve temizlenirken iyi bir temizlik yapılmalı. Örneğin temizlik için çift aşamalı temizlik yöntemi tavsiye edilen popüler bir yöntemdir. Bununla birlikte, yüze sürülen makyaj kesinlikle gözenekleri kapatan ve cildi boğan türde olmayan, mineral içerikli kozmetik ürünleri olmalı.  Cilt temizlenirken sabun içeriği bulunmayan ve cildi kurutmadan arındıran bir temizleyici ile düzenli olarak temizlenmeli ve su bazlı akne karşıtı bir nemlendirici ile bakıma devam edilmelidir. Kişinin kendi cilt tipine uygun nemlendirici seçimi yapması burada önemli bir husustur. Aksi takdirde, bakım yapmak isterken istemsiz sonuçlarla karşılaşılabilir. Örneğin cildiniz yağlı bir cilt tipi ise yağ bazlı temizleyicilerden uzak durmanız tavsiye edilir. 

Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı? 

İnsan cildi ısıya, UV ışınlarına, havadaki toza ve toksin maddelere karşı bir kalkan görevi gören muazzam bir tasarıma sahiptir. Bunların dışında, toksinlerin bertaraf edilmesi, D vitaminin sentezlenmesi ve düzenli terleme ile vücut içi ısı dengesi gibi pek mühim işleri de bulunmaktadır.  

Tüm bu biyolojik işlevlerinin yanında, cildimiz güzel ve sağlıklı görünümümüzü sergileyen bir parçamızdır. Bu parçamızın güzel görünmesini sağlayan bileşenler; cilt bariyerimiz, nem dengesi, yağ dengesi ve kolajen dengesidir. Sahip olduğumuz cildi temel olarak üç adım ile sağlıklı ve ferah bir görünüme kavuşturabiliriz. Bu üç adımı şöyle ifade etmek mümkündür: “Temizlemek, Nemlendirmek ve korumak!” Bu üç adım hayatın her döneminde, yaşa bakılmaksızın uygulanmalı ve kişinin aksatmadan uygulayacağı bir cilt bakım rutini olmalıdır. Bu sayede gençlik yıllarında cilt beslenip ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşurken, ilerleyen yaşlarda yaşlanmanın getirdiği olumsuz etkiler büyük ölçüde önlenmiş olacaktır. 

Güneş Koruyucu Krem Seçimi Ve Cilt Bakımı İçin Önemi 

Diğer tüm kozmetik ürünlerde olduğu gibi, güneş koruyucu krem seçimi de kişinin cilt sağlığı açısından büyük önem teşkil etmektedir. Kişi her halükârda genç yaşlardan itibaren güneş kremi kullanmaya başlamalıdır. Bu alışkanlık kazanılmadığı durumlarda ilerleyen yaşlarda güneş ışınlarının cilde kalıcı hasarları olur. Bu nedenle kişi kendi cilt tipine uygun bir cilt kremi seçmeli ve kullanmalıdır. Örneğin, hassas cilt sahibi olan kişiler minimum 50 SPF ve üzeri değere sahip koruyuculukta olan kremleri tercih etmek zorundadır. Bunların dışında, günlük alışkanlıklarınıza bağlı olarak, örneğin ne tür ve ne kadar makyaj yaptığınız, kullandığınız güneş kremi formu değişkenlik gösterebilir. Güneş kremleri sprey, losyon, stick ya da jel halde piyasaya sunulmaktadır. Kişi kendi alışkanlıklarına göre en uygununu seçmelidir.  

 

Paylaş :
DermoDr Blog
Yüz Kırışıklığı Neden Olur? Kırışıklığa Ne İyi Gelir?
Kırışıklık, sağlıklı ciltte oluşan, cildin zamanla sıkılık ve elastikiyet kaybından kaynaklanan doğal bir çizgidir. Kırışıklıkların en sık oluştuğu alanlar yüz, boyun, eller ve...
Yaşa Göre Kolajen Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
Vücudumuzdaki en yaygın protein olan kolajen, sağlığımızı korumak için gereklidir. Kaslar, kemikler, cilt, tendonlar ve bağlar hepsi onu içerir.
Probiyotik Takviyesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Probiyotikler, insan vücudunda doğal şekilde yaşayan iyi canlı bakteri ve mayalardan elde edilmektedir.  İnsanların vücudunda iyi ve kötü bakteriler sürekli yaşarlar.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.