x
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • 600₺ Üzeri Kargo Ücretsiz
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • %100 Orjinal Ürün Güvencesi
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
Genç Ciltlerde Cilt Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur?
09.05.2022

Genç Ciltlerde Cilt Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur?

Bu nedenle cilt bakım alışkanlıkları küçük yaştan itibaren edinilmesi gereken elzem alışkanlıklardandır. Bu yaşlarda yaptıklarınız ileriki yaşlarınızda aynada ne göreceğinizi belirler.  

Genç cilt bakımı nasıl olmalı? 

Cildin çocukluk döneminde sahip olduğu pürüzsüz görünüm ilk defa ergenlik döneminde başlar. Bu nedenle 15 yaş cilt bakımı ve 18 yaş cilt bakımı rutinleri büyük önem taşımaktadır. Bu yaşlarda hormonların fazla aktif halde olması ile ciltte yağlanma, akne ve siyah nokta gibi problemler gözlenebilir. Bu nedenle cildin bu tür değişen ihtiyaçları için bir dermatolog ya da bir cilt uzmanına danışarak cilde uygun, akneli ve yağlı ciltler için üretilmiş ürünlerle bakım yapmak gerekir. Buna karşın, bu yaşlarda cildin kendini yenileme hızı çok yüksek olduğundan dolayı, yapılan bakımların etkileri hızlıca görülebilir. 

20 Yaş Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? 

Ergenlik dönemine nazaran yavaş olsa da cilt yirmili yaşlarda hala çok hızlı bir yenilenme hızına sahiptir. Canlı ve taze görünümünü hala yüksek ölçüde korumaya meyillidir. Bu yaşlarda bakım rutinlerinin yanında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da makyaj konusunda hassas davranmaktır. Yapılacak makyaj cildi çok yormamalı ve temizlenirken iyi bir temizlik yapılmalı. Örneğin temizlik için çift aşamalı temizlik yöntemi tavsiye edilen popüler bir yöntemdir. Bununla birlikte, yüze sürülen makyaj kesinlikle gözenekleri kapatan ve cildi boğan türde olmayan, mineral içerikli kozmetik ürünleri olmalı.  Cilt temizlenirken sabun içeriği bulunmayan ve cildi kurutmadan arındıran bir temizleyici ile düzenli olarak temizlenmeli ve su bazlı akne karşıtı bir nemlendirici ile bakıma devam edilmelidir. Kişinin kendi cilt tipine uygun nemlendirici seçimi yapması burada önemli bir husustur. Aksi takdirde, bakım yapmak isterken istemsiz sonuçlarla karşılaşılabilir. Örneğin cildiniz yağlı bir cilt tipi ise yağ bazlı temizleyicilerden uzak durmanız tavsiye edilir. 

Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı? 

İnsan cildi ısıya, UV ışınlarına, havadaki toza ve toksin maddelere karşı bir kalkan görevi gören muazzam bir tasarıma sahiptir. Bunların dışında, toksinlerin bertaraf edilmesi, D vitaminin sentezlenmesi ve düzenli terleme ile vücut içi ısı dengesi gibi pek mühim işleri de bulunmaktadır.  

Tüm bu biyolojik işlevlerinin yanında, cildimiz güzel ve sağlıklı görünümümüzü sergileyen bir parçamızdır. Bu parçamızın güzel görünmesini sağlayan bileşenler; cilt bariyerimiz, nem dengesi, yağ dengesi ve kolajen dengesidir. Sahip olduğumuz cildi temel olarak üç adım ile sağlıklı ve ferah bir görünüme kavuşturabiliriz. Bu üç adımı şöyle ifade etmek mümkündür: “Temizlemek, Nemlendirmek ve korumak!” Bu üç adım hayatın her döneminde, yaşa bakılmaksızın uygulanmalı ve kişinin aksatmadan uygulayacağı bir cilt bakım rutini olmalıdır. Bu sayede gençlik yıllarında cilt beslenip ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşurken, ilerleyen yaşlarda yaşlanmanın getirdiği olumsuz etkiler büyük ölçüde önlenmiş olacaktır. 

Güneş Koruyucu Krem Seçimi Ve Cilt Bakımı İçin Önemi 

Diğer tüm kozmetik ürünlerde olduğu gibi, güneş koruyucu krem seçimi de kişinin cilt sağlığı açısından büyük önem teşkil etmektedir. Kişi her halükârda genç yaşlardan itibaren güneş kremi kullanmaya başlamalıdır. Bu alışkanlık kazanılmadığı durumlarda ilerleyen yaşlarda güneş ışınlarının cilde kalıcı hasarları olur. Bu nedenle kişi kendi cilt tipine uygun bir cilt kremi seçmeli ve kullanmalıdır. Örneğin, hassas cilt sahibi olan kişiler minimum 50 SPF ve üzeri değere sahip koruyuculukta olan kremleri tercih etmek zorundadır. Bunların dışında, günlük alışkanlıklarınıza bağlı olarak, örneğin ne tür ve ne kadar makyaj yaptığınız, kullandığınız güneş kremi formu değişkenlik gösterebilir. Güneş kremleri sprey, losyon, stick ya da jel halde piyasaya sunulmaktadır. Kişi kendi alışkanlıklarına göre en uygununu seçmelidir.  

 

Blog Son Eklenenler
Cilt Bakımında Glikolik Asit Kullanım Rehberi
22 Haziran
Cilt Bakımında Glikolik Asit Kullanım Rehberi

Glikolik asit, melanin üretimini düzenleyerek ciltteki koyu lekelerin azalmasına yardımcı olur.

Cilt Bakımında Azaleik Asit Kullanım Rehberi
22 Haziran
Cilt Bakımında Azaleik Asit Kullanım Rehberi

Azaleik asit, cilt sağlığını koruma ve cilt problemlerini giderme konusunda etkili bir yardımcıdır.

Bebek Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır?
21 Haziran
Bebek Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır?

Bebek burun aspiratörünün kullanımı oldukça basittir, ancak doğru teknikleri bilmek önemlidir. İşte adım adım bebek burun aspiratörü kullanma rehberi

Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 
21 Mayıs
Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 

Pişik; bebeklerde ciltte kızarıklık, tahriş ve kabarcıkların oluştuğu bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle bebeklerin bez bölgesinde görülür. 

SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?
20 Haziran
SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?

Güneş koruma faktörü (SPF), güneşe maruz kalmamızı sağlıklı bir şekilde yönetmek için önemli bir konu. Güneş kremi nasıl seçilir konusu, cildimizin ihtiyaçlarına uygun olarak yapılmalı.  

100 SPF Ne Anlama Gelir?
20 Haziran
100 SPF Ne Anlama Gelir?

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak, cildin sağlığı için önemli bir adım. Bu konuda en çok duyulan terimlerden biri "SPF"dir. SPF, "Sun Protection Factor" kelimesinin kısaltmasıdır ve güneş kremi ürünlerinin koruma faktörünü ifade eder.

Bioderma Güneş Kremi Lekeleri Yok Eder Mi?
20 Haziran
Bioderma Güneş Kremi Lekeleri Yok Eder Mi?

Bioderma güneş kremi lekeli ciltler için etkili bir çözüm sunan ve lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan özel bir formül içeriyor.

Cildimize Uygun En İyi Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?
20 Haziran
Cildimize Uygun En İyi Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?

Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildimizi korumak için güneş kremleri vazgeçilmez bir ürün haline geldi. Ancak cildimize uygun en iyi güneş kremi faktörünü seçerken doğru dengeyi bulmak önemli.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.