x
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • 600₺ Üzeri Kargo Ücretsiz
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • %100 Orjinal Ürün Güvencesi
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
En iyi Leke Karşıtı Güneş Kremlerini Keşfedin!
09.05.2022

En iyi Leke Karşıtı Güneş Kremlerini Keşfedin!

Ancak cinsiyet ve yaş fark etmeksizin pek çok insanın aklına akneli ve lekeli ciltlerde güneşin etkilerinin ne olacağı gelir. Burada çelişkili görüşler var. Temel olarak güneş ışınlarının akneye meyilli lekeli ciltler üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkilerinin olduğu söylenebilir. Bazı kişiler, güneşin sivilcelere karşı harikalar yarattığını söylüyor. Diğerleri, özellikle yılın sıcak aylarında cilt lekelenmeli ve sivilce oluşumundan şikayetçi. Peki yazın güneşin UV ışınları akneye meyilli, lekeli cilde çarptığında ne olur?  

Güneşin Cilt Üzerine Olumlu ve Olumsuz Etkileri 

Güneş ışınları her zaman zararlı değildir. Doğru güneş koruyucu yüz kremi kullanıldığında yararlı etkileri göz ardı edilemez. Güneşin yarattığı ısı ciltte kan dolaşımını arttırarak deri altında biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını tetikler. Ayrıca kişi için en iyi güneş kremi kullanıldığında cildin oksijen dengesi sağlanarak vücudun kendi D vitamini üretimi uyarılır. 

Ancak bu kadar iyi etkinin yanında leke karşıtı güneş kremi kullanılmadığında meydana gelebilecek olumsuz durumlar da var. En yaygın olumsuz durum pigment bozukluklarıdır. Pigment bozuklukları, güneş lekesi kremi kullanılmadığında ortaya çıkar. Bununla beraber cilt yaşlanmasının belirtilerinin %90'ından fazlası UV radyasyonundan kaynaklanır. Tüm bunlara ek olarak yüz için güneş kremi kullanılmaması halinde; cilt kanserine neden olabilen polimorfik fotodermatoz, hiperpigmentasyon ve tabii ki güneş yanığı tehlikeleri de eklenir. Cilt için en iyi leke karşıtı güneş kremi kullanılmaması güneş alerjilerini tetikler. UV radyasyonu nedeniyle cilt sertleşir. Bu keratinizasyon, sebumun düzgün bir şekilde atılamayacağı anlamına gelir. Tüm bunlar görünür komedonlara ve inflamatuar akne lezyonlarına neden olabilir.  

Lekeli Ciltler İçin Güneş Koruması Nasıl Yapılır? 

Lekeli ciltler için özel olarak geliştirilmiş bir güneş koruyucu kullanmak en iyisidir. Birçok akne hastası, hangi güneş kreminin kendileri için doğru olduğundan emin değildir. Yağlı kremler gözenekleri tıkayabileceği ve akneyi kötüleştirebileceği için bazı insanlar güneş kremi kullanıma pek sıcak bakmıyor. Ancak doğru ürün seçimi ile bu endişeler yersizdir. Hatta kişi cilt tipini iyi analiz edip bakımını düzenli yaptığında güneş kremi, var olan lekelerin azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca lekeli ciltler güneşe daha hassas olacağından yüksek bir güneş koruması gerekir. Bu da yaz kış fark etmeksizin 50 faktörlü güneş kremi kullanımına ihtiyaç duyulduğunu gösterir. Gereken koruma yapıldığında güneşin cilde olumlu etkileri ön plana çıkacaktır. Cildin daha genç bir görünüme kavuşması ve pürüzsüzlük için güneş kreminin doğru seçilmesinin yanında doğru kullanılması da çok önemli. 

Doğru Güneş Kremini Seçmek İçin İpuçları 

Yeterince yüksek güneş koruma faktörüne sahip hafif güneş kremleri, sıvılar veya jeller seçmek en iyisidir. Burada bahsi geçen “yeterince” durumu lekeli ciltler için 50 spf koruma gerektirir. Ayrıca akneye meyilli ciltlerde, cildi tıkayabilecek herhangi bir komedojenik madde içermediğinden de emin olunmalıdır. Lekeli ciltler için özel güneş kremleri uzun süre kalıcı, matlaştırıcı ve parlama önleyici etkilere sahiptir. Ayrıca cildin pigment bozuklukları üzerinde olumlu etkileri vardır. 

Güneş kremi dışarı çıkmadan yaklaşık yarım saat önce yüze bir çay kaşığı, diğer bölgelere birer tatlı kaşığı olmak üzere tabaka halinde ve eşit olarak uygulanmalıdır. Her 2 ila 3 saatte bir kremi yenilemek cildin sağlığı için çok önemlidir. Yaz aylarında deniz, havuz gibi suya girme durumunda kremin suya dayanıklı olup olmadığı kontrol edilmelidir.  

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.