Cilt Bakım Serumu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Cilt Bakım Serumu Nedir? Nasıl Uygulanır?

09 Şubat 2023

Cilt bakım serumları, cildin görünümünü ve dokusunu iyileştirmek için kullanılan yoğun nemlendirme ve besleyici ürünlerden biri. Bunlar genellikle daha yoğun ve daha konsantre formülasyona sahip olur ve cildin derinlemesine nemlendirme, beslenme veya beyazlatma gibi özelleşmiş fonksiyonları hedefler. Cildin kurumasını önleyerek cildin yumuşak ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Cildi aydınlatır ve düzgün görünüm kazandırarak tonlandırma sağlar. Bunların yanı sıra bazı türleri cildin yaşlanmasını yavaşlatmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak için kullanılabilir.

Cilt Bakım Serumu Nasıl Kullanılır?

Cilt bakım serumunu uygulamadan önce cildin temiz ve pürüzsüz olması önemlidir. Önce cildinizi temizleyin ve kurulayın. Daha sonra serumun birkaç damlasını avucunuza alın ve yavaşça yüzünüze ve boyun bölgenize masaj yaparak uygulayın. Serumu yüz ve boyun bölgenize uyguladıktan sonra, uygulanan noktalara nemlendirici bir krem veya losyon uygulayın. Böylece serumun etkisi daha çok olacak ve cilt kusurlarınız çok daha kısa sürede düzelecek.

Ayrıca tüm bu cilt bakım süreciniz boyunca dışarı çıkacağınız zamanlarda, yaz ya da kış fark emeksizisin güneş kremi kullanmanız önerilir. Güneşin zararlı ışınları cildi yaşlandırıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle SPF içeren ürünleri kullanarak kırışıklık ve lekeli görünümü azaltabilirsiniz. Serumun etkilerini görmeniz için düzenli olarak kullanmanız gerekir. Genellikle günde 2 kez veya doktorunuzun önerdiği şekilde uygulamalısınız.

Cilt Bakım Serumu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Cilt bakım serumunuzu seçerken öncelikli olarak cildinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalı ve buna göre seçim yapmalısınız. Çünkü her cilt bakım serumu farklı bir ihtiyaca yönelik hazırlanmıştır. Alerjik reaksiyona sebep olabilecek bir madde içeren bir serumu kullanmamaya özen gösterin. Kullanım sırasında da ürün etiketinde belirtilen doza uyun ve fazla miktarda kullanmayın.

Uygulama şekli de serumun etkili olması için çok önemli. Serumu yavaşça yüzünüze ve boyun bölgenize masaj yaparak uygulayın. Direkt sürmek çok fazla işe yaramaz. Serumu uyguladıktan sonra nemlendirici bir krem ya da losyon uygulayarak serumun etkisini arttırabilirsiniz.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Cilt Bakım Serumunun Yararları

Cilt bakım serumları, pürüzsüz ve parlak bir cildin sağlanmasına yardımcı olan özel formüllere sahip olan ürünlerden en önemlisi. Bu serumlar cildin nem dengesini koruyarak daha sağlıklı bir görünüm sağlar. Cildinizdeki sorunların çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesine katkı sağlayarak cildinizdeki kırışıkların düzelmesini sağlar. Ayrıca, cildin tonunu eşitler ve elastikiyetini arttırır. Bu da daha pürüzsüz bir görünüm sağlar. Bununla beraber cildinizi ölü hücrelerden arındırarak cildin daha temiz olmasına yardımcı olur ve pürüzsüzlük sağlar.

Cilt Bakım Serumu Kullanmam Gerektiğini Nasıl Anlarım?

  • Kuru cilt: Cildinizin kuruyorsa veya çabuk yıpranıyorsa, nemlendirici bir serum kullanmanız gerekebilir.
  • Kırışıklıklar: Cildinizde belirgin kırışıklıklar varsa, yaşlanma karşıtı özelliği olan bir serum kullanabilirsiniz.
  • Lekeler: Cildinizde lekeler varsa, cildi aydınlatan ve düzgün hale getiren bir serum kullanabilirsiniz.
  • Mat görünüm: Cildinizin parlaklığını kaybetmişse, cildi canlandıran ve parlak hale getiren bir serum kullanabilirsiniz.
  • Cildin kalınlaşması: Cildinizin kalınlaşması durumunda veya biraz da olsa inceltilmesi gerektiğinde, cildi inceltici bir serum kullanabilirsiniz.

Söz konusu belirtiler başka cilt sorunlarını da işaret ediyor olabilir. Bu sebeple sorunun nereden kaynaklığından emin olmak tedavinizi kolaylaştırır. Cildinizin ihtiyaçlarına uygun bir serumu düzenli olarak kullanmalı, sorunun çözülememesi halinde, cildinizin durumunu en iyi bilen bir doktor veya dermokozmetik uzmanı ile konuşmanız önerilir. Bu sayede kendinize en uygun serumu seçebilir, gerekiyorsa başka tedavilerden yararlanabilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.