x
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • 600₺ Üzeri Kargo Ücretsiz
  • İyi Ürün, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat !
  • %100 Orjinal Ürün Güvencesi
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
Cillte Leke Görünümü Neden Olur ve Nasıl Önüne Geçilir
17.08.2022

Cillte Leke Görünümü Neden Olur ve Nasıl Önüne Geçilir

Farklı nedenlerden kaynaklanabilen cilt lekelerinin oluşmasının çok farklı nedenleri olabilir. Bazı cilt lekeleri tamamen zararsız olsa da, ciltte leke görünümü kimi zaman bir hastalığın habercisi de olabilir. Böyle bir durumda, en kısa süre içinde bir doktorla görüşmek önemlidir. Ciltte leke görünümleri, çoğu zaman zararsız olsa da, estetik görünüm açısından rahatsız edici olabilir. Bu durumlara karşı, lekeli cilt bakımına uygun ürünler tercih edilebilir. Cilt lekeleri üzerinde en büyük faktörlerden birinin güneş ışınları olduğu düşünüldüğünde, güneş koruyucu krem gibi ürünlerle, yaz aylarında cilt lekelerinin önüne geçilebilir.  

Cilt lekeleri nedir? Cilt lekeleri türleri 

Cilt lekeleri, temel olarak cilde rengini veren hücreler olarak bilinen melanositlerin üretimindeki düzensizliklerden kaynaklanır. Cilt lekelerinde, hormon etkileri, çeşitli kimyasallar nedenler arasında olsa da, en büyük nedenlerden biri güneş ışınlarıdır. Özellikle yaz aylarında, yoğun bir şekilde güneş ışını alan yüz, el ve bacak bölgesinde lekeler ortaya çıkabilir. Estetik açıdan istenmeyen bu lekeler, ciltte yaşlı bir görünüme neden olmasının yanı sıra aynı zamanda çeşitli hastalıkların da habercisi konumundadır.  

 

Genel olarak, en çok görülen cilt lekesi türleri içinde akne, melazma, güneş lekesi, doğum lekesi yer alır.  

Cilt lekeleri neden olur? 

Cildimiz, vücudumuzda sahip olduğu alan olarak en büyük yapılarımızdan biri. Bununla birlikte cilt, dış etkilere en çok açık olan bölge konumunda. Bu açıdan, cilt lekesi oluşumunun çok farklı nedenleri olabilmekte. Ciltte oluşan lekelerde en büyük faktör, her zaman güneş ışınlarıdır. Güneş ışını, ciltte D vitamini sentezi gibi faydalı süreçlerde bir katalizör görevine sahip olsa da, zaman içinde ciltte istenmeyen lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Uzun süre, güneş koruyucu krem kullanmadan güneşe maruz kalmak, cilt lekeleri için uygun bir zemin hazırlayabilir. Cilt lekeleri nedenleri içinde, güneş ışınları dışında öne çıkan nedenler şu şekilde: 

 

  • Genetik olarak cilt lekelerine yatkınlık 

  • Hormonal olarak etkide bulunan bazı ilaçlar 

  • Ciltte yapılan peeling ve epilasyon işlemleri 

  • Hamilelik 

  • Yanlış beslenme 

  • Alkol ve sigara tüketimi 

 

Bu nedenlere ek olarak, yeterince su tüketmemek ve yanlış kozmetik ürünleri kullanmak da, cilt sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Cilt lekeleri nedenleri içinde, kullanılan kozmetik ürünlerinin son kullanma tarihinin geçmiş olması da yer almaktadır. Lekeli ciltler için doğru bakım ürünlerinin kullanılması cilt lekesi ve diğer problemlere karşı önemli bir koruma sağlar.  

Cilt lekelerinin önüne nasıl geçilir? 

Cilt lekeleri, çok farklı nedenlere dayanabilen bir durumdur. Bununla  birlikte, cilt lekelerinin en önemli nedeni güneş ışınlarıdır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında güneş ışınlarının cilde doğrudan vurması, beraberinde birçok sorunu getirebilir. Cilt lekelerinde ilaç kullanımı ya da hormonal kaynaklı, genetik kaynaklı sorunlar için bir önlem almak kolay olmasa da, güneş lekelerinin önüne geçmek için leke karşıtı ürünler kullanılabilir. Güneş kremi seçerken, SPF seviyesi leke oluşumuna karşı önemlidir. Sun protect factor, yani güneşe karşı koruyuculuk seviyesi yüksek olan güneş kremleri ile, cilt lekeleri riskine karşı iyi bir önlem alınabilir. Cilt lekelerinin önüne geçmek için, SPF oranı 30 ve üzeri olan kremler tercih edilebilir. En iyi güneş kremi seçiminde, cilt türüne göre, koruyuculuk seviyesine ve markaya göre alternatifler değişebilir. Heliocare güneş koruyucu ve diğer markaların güneş koruyucu ürünlerinde seçim yaparken, cilde uygunluk, koruma seviyesi dikkate alınması gereken konular içindedir.  

Lekeli ciltler için hangi güneş kremi tercih edilmeli? 

Güneş kremleri, içerdikleri fiziksel ve kimyasal koruma modeli ile, cildi güneş ışınlarına karşı etkili bir şekilde korur. Bununla birlikte, güneşe karşı koruma ve diğer konularda en iyi sonucu almak için, cilt formu ile uygun ürünler tercih edilmeli. Lekeli ciltler için güneş kremi, cildinde lekelenmeler olan kişiler için en iyi seçeneklerden biri. En iyi leke karşıtı güneş kremi hangisi dendiğinde, markaların sunmuş oldukları farklı ürün seçenekleri, farklı deneyimler sunabilir. Ancak genel olarak, leke karşıtı güneş koruyucu ürünler hem yüksek bir koruma oranına sahip hem de su ve tere karşı direnç gücü yüksek bir model sunuyor. Lekeli ciltler için cilt bakımı rutininin en önemli parçalarından bir olan güneş koruyucu kremler, yüksek faktörlü güneş koruyuculardan oluşuyor. Heliocare ve Solante gibi markalar başta olmak üzere birçok markanın güneş koruyucu ürünleri, lekeli ciltler için tercih edilebilir. 

 

Lekeli ciltler için güneş koruyucu kullanımında, güneşe çıkmadan en az yarım saat önce uygulama yapmak önemli. Buna ek olarak 2-3 saat aralıklarla, güneş koruyucu krem tazelenmeli, zira zaman içinde koruyuculuk etkisi azalabilir. Lekeli ciltler için güneş koruyucular, koruma sağlamasına ek olarak ciltte hasar görmüş bölgeleri eş zamanlı olarak onarabilir. DermoDr bünyesinde yer alan lekeli ciltler için güneş koruyucu ürünler, tamamı dermatolojik testlerden geçmiş, indirimli ve ucuz güneş koruyucu ürünler barındırıyor.  

 

Çok Satanlar
Seçilenleri Karşılaştır
Karşılaştır
Blog Son Eklenenler
Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 
21 Mayıs
Bebeklerde Pişik Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 

Pişik; bebeklerde ciltte kızarıklık, tahriş ve kabarcıkların oluştuğu bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle bebeklerin bez bölgesinde görülür. 

SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?
20 Haziran
SPF (Güneş Koruma Faktörü) Neye Göre Seçilir?

Güneş koruma faktörü (SPF), güneşe maruz kalmamızı sağlıklı bir şekilde yönetmek için önemli bir konu. Güneş kremi nasıl seçilir konusu, cildimizin ihtiyaçlarına uygun olarak yapılmalı.  

100 SPF Ne Anlama Gelir?
20 Haziran
100 SPF Ne Anlama Gelir?

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak, cildin sağlığı için önemli bir adım. Bu konuda en çok duyulan terimlerden biri "SPF"dir. SPF, "Sun Protection Factor" kelimesinin kısaltmasıdır ve güneş kremi ürünlerinin koruma faktörünü ifade eder.

Bioderma Güneş Kremi Lekeleri Yok Eder Mi?
20 Haziran
Bioderma Güneş Kremi Lekeleri Yok Eder Mi?

Bioderma güneş kremi lekeli ciltler için etkili bir çözüm sunan ve lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan özel bir formül içeriyor.

Cildimize Uygun En İyi Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?
20 Haziran
Cildimize Uygun En İyi Güneş Kremi Kaç Faktör Olmalı?

Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildimizi korumak için güneş kremleri vazgeçilmez bir ürün haline geldi. Ancak cildimize uygun en iyi güneş kremi faktörünü seçerken doğru dengeyi bulmak önemli.

Çocuklarda Hangi Güneş Kremi Kullanılmalı?
20 Haziran
Çocuklarda Hangi Güneş Kremi Kullanılmalı?

Güneşin sıcak ışıkları ve açık havada geçirilen keyifli zamanlar, çocuklar için unutulmaz anılar yaratır. Ancak güneşin zararlı etkilerine karşı doğru önlemleri almak da büyük bir önem taşır.

Lekeli Cilt İçin Hangi Güneş Kremi?
20 Haziran
Lekeli Cilt İçin Hangi Güneş Kremi?

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak ve lekeli ciltler için en iyi çözümü bulmak herkesin ortak arzusu. Lekeler, güneşin UV ışınlarına maruz kaldığımızda cildimizde oluşan pigmentasyon değişiklikleri olarak kendini gösterir.  

Solante Pigmenta Lekeleri Giderir Mi?
20 Haziran
Solante Pigmenta Lekeleri Giderir Mi?

Solante Pigmenta, lekelerin giderilmesine yardımcı olan etkili bir güneş kremi. Bu yenilikçi ürün, güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalan cildi korurken aynı zamanda cilt tonunu eşitleyerek lekelerin azalmasına yardımcı olur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.