x
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
  • 500 TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Alışveriş Sepetim
Bebek Bezi Nasıl Bağlanır? En İyi Bebek Bezi Bağlama Yöntemleri
09.02.2023

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır? En İyi Bebek Bezi Bağlama Yöntemleri

Her aile bebekleri için en iyiyi düşünür. Bebek bezi bebeğin cildine sürekli temas ettiği için, en seçici olunması gereken konulardan biri. Doğru seçilmeyen bir bez bebeğinizin hareketlerini kısıtlayabilir, rahatsızlık verebilir, uyku sorunlarına yol açabilir, tahrişe sebep olabilir, bakteri üremesine yol açabilir. Bu ve çok daha büyük sorunların önüne geçmek için doğru bebek bezini seçtiğinize emin olmalısınız. Doğru bezi seçmek de her zaman yeterli değil. Doğru bağlama yöntemlerini uygulamak da çok önemli. Bez ne kadar kaliteli olursa olsun doğru bağlanmayan bez birçok sorunu beraberinde getirir.

Kolay Bebek Bezi Bağlama Yöntemi

Yeni doğan bebekler söz konusu olduğunda aileler biraz acemi olabiliyor. Bu acemilik de ortaya korku olarak çıkıyor. Fakat bu konuda korkmanıza gerek yok çünkü bebek bezi bağlamanın kolay yöntemleri var. İlk olarak bebek bezini değiştirme esnasında ihtiyaç duyacağınız bez, pişik kremi ya da bebek yağı, kuru bez, yedek bebek kıyafeti, alt değiştirme pedi ve bebeğinizin cildine uygun pH’a sahip bir ıslak mendili yakınınıza koymalısınız. Ardından bebek alt açma pedini uygun bir yere serip bebeğinizi nazikçe buraya yatırmalısınız.

Kirli bezi bantlarından dikkatlice açarak bebeğinizin bacaklarını havaya kaldırmalısınız. Ardından bezi dikkatlice toplayıp, bebeğinizin cildine uygun ıslak mendille temizleme işlemi yapmalı ardından cildi ıslak bırakmamak için kuru bir bezle kurulamalısınız. Bebeğinizin bacakları hala havadayken, temiz bezi açıp kaydırarak bebeğin altına uygun konumuna getirmelisiniz. Burada bahsedilen uygun konum, bezin arkada kalacak kısmın bebeğin beline gelmesi.

Bezin ön kısmını bebeğin bacaklarının arasından geçirerek bebeğin bacaklarını geri yatağa koyabilirsiniz. Ardından bezin ön kısmını düzgünce düzeltip arka kısmıyla hizalamalı, yan kısımlardaki bantları bağlayıp sabitlemelisiniz. Bezi kapatmadan önce kullanıyorsanız pudra ya da bebeğin cildini nemlendirmek ve pişik önlemek için kremleri ya da bebek yağını sürebilirsiniz.

Bebek Bezi Bağlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğinizin sağlığı için dikkat etmeniz gereken en önemli şey hijyen. Bu sebeple bebeğin altını değiştirmeden önce ortamın temiz olmasına dikkat etmeli, ellerinizi yıkamalı ve bebeğin altını da dikkatli temizlemelisiniz. Ayrıca bezi bağladıktan sonra da elinizi temizlemelisiniz.

Bebeğiniz alt değiştirme esnasında tamamen düz bir zeminde yatıyor olmalı. Mümkünse kalın yastıklar kullanmayın. Bu bebeğinizin boynunu ağrıtabilir. Ayrıca bebeğin bacaklarını havaya kaldırırken nazik olmalı ve uygun miktarda kaldırmalısınız. Bununla beraber bebeğin altı değişirken ortam tamamen güvenlikli olmalı. Özellikle yatakta dönebilen bebekler için tehlikeli ortamlardan kaçınılmalı, bebek asla yalnız bırakılmamalı.

Eğer bezinizin üzerinde ıslaklık göstergesi varsa bunun ön tarafta olmasına dikkat etmelisiniz. Bezin yan tarafındaki bantları gevşek bağlamamalı ama bebeği de sıkmamalısınız. Kız bebeklerinizin temizliğini ön taraftan başlayarak yapmalısınız. Bazı bebekler alt değiştirme esnasında çok fazla huysuzlanabiliyor. Bunun önüne geçmek için siz alt değiştirirken bebeğinizin oyalanabileceği uygun yapıda oyuncaklardan yararlanabilirsiniz.

Bez Numarasının Büyütülmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Bebeğiniz çok hızlı büyür. Bazen bu büyümeyi takip etmek aileler için zor olabiliyor. Aşağıdaki maddelere dikkat ederek bebek bezinizin bir ya da iki boy daha büyümesi gerektiğinden emin olabilirsiniz.

  • Bebek bezi normalde yapmıyorken pişik oluşumuna neden olmaya başladıysa,
  • Bebeğiniz sürekli rahatsız oluyorsa,
  • Bez bebeğinizin poposunu tam anlamıyla kapatmıyor, bel ve ön taraf hizası korunmuyorsa,
  • Yan taraftaki bel bantları olması gereken yerlere gelmiyorsa,
  • Bezi değiştirirken bebeğin kalçasında ve belinde kırmızılıklar varsa,
  • Bez ve bebeğin beli arasına iki parmağınız rahatça girmiyorsa bebek bezi numarasını büyütmelisiniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.