BB krem güneş kremi yerine geçer mi?

BB krem güneş kremi yerine geçer mi?

01 Temmuz 2022

BB kremlerde SPF (Sun Protection Factor/Güneş Koruma Faktörü) oranı 25 ila 50 arasında değişir. Eğer seçtiğiniz BB krem 25 SPF içeriyor ise yaklaşık 2 saatlik bir koruma sağlar. BB kremlerde güneş kremleri gibi 2-3 saatte bir yenilenmelidir. Aslında tüm SBF içeren ürünler kullanımından 2-3 saatte sonra yenilenmelidir. Aksi takdirde yararından çok zarara yol açabilir. BB kremin, güneş kremi yerine geçip geçmediği, en çok tercih edilen konular içindedir.  

Önce BB krem mi güneş kremi mi? 

BB krem çeşitleri birçoğu güneş koruma faktörü yani SPF içerdikleri için güneş kremi yerine de kullanılabilirler. Fakat her BB krem güneş kremi olarak kullanılmaz. Çoğunda SPF olduğu gibi bazılarında da yoktur. SPF içermeyen ürünler genellikle makyaj için kullanılır. Önce BB krem mi güneş kremi mi sorusuna yanıtına gelindiğinde ise, BB kremler güneş kremlerinden önce kullanılabilir. Herhangi bir yan etkisi yoktur. Eğer güneş kreminizin SPF değeri az ise içinde SPF içeren bir BB krem kullanılmasını önerebiliriz.  

BB kremler nedir? 

BB kremin açılımı “Blemish Balm” yani sivilce kremidir. Cildin sağlıklı bir şekilde aydınlanmasını sağlayan BB kremler, cilde ışıltılı ve nemli bir görüntü sunar. Cilde nazik davranan bu kremler aynı zaman kapatıcılık özelliği ile de fondöten yerine kullanılabilir. BB kremler ilk başta hastalıklara yardımcı olmak amacıyla geliştirilmiş daha sonra evrim geçirerek kozmetik ve makyaj alanlarında kullanılmaya başlanmıştır. 

Renkli güneş kremi mi renksiz güneş kremi mi? 

Renkli güneş kremleri, cildi sağlıklı ve genç tutmak için SPF koruması sağlarken kapatıcı özelliğe de sahiptir. Cilt tonunda denge yakalanmasını sağlar. Renkli güneş kremlerinin renkli olmasının sebebi içerisinde bulunan mineraller, çinko, titanyum ve demir oksit içerikleridir. Hassas ciltlerde mineral içeriğiyle, diğer kimyasallardan daha koruyucu olacağı kesindir. Tek farkı diğer güneş koruyucularından farklı renkte olması olmayan renkli güneş kremleri, görünür ışığı da engellediği için tam etkili bir koruma sağlamaktadır.  

BB kremler zararlı mı? 

BB kremler, fondöten gibi kapatıcı özelliğe sahiptir. Cilde nem ve canlılık kazandırırlar. Cildin yıpranması önler ve ciltte ton dengesi sağlarlar. BB kremler, hassas ciltler için kullanışlı dermokozmetik ürünler içinde yer almaktadır. Bu ürünler, aşındırma ve kabarcıklanma yapmaz. Estetik operasyonlar ardından BB kremler rahatlatıcı bir etki bırakır. Kısaca BB kremlerin faydaları saymakla bitmez. Bununla birlikte, diğer fondötenler ile karşılaştırılınca BB kremlerin daha avantajlı olduğu söylenebilir. Ancak güvenilir bir marka tercih edilmezse ya da hassas bir cildiniz varsa ciltte kaşıntı, pullanma, alerjik reaksiyon, aşındırma gibi kötü etkiler görülebilir. Yan etkiler fark edildiğinde krem bol su ile temizlenmelidir ve yan etkinin geçmesi beklenilmelidir.  

Güneş koruyucu BB kremler nasıl kullanılır? 

BB krem uygulamasından önce, cildin temizlenip kirden arındırılması gereklidir. Temizlemeden sonra BB kremler cilde yumuşak hareketler uygulanabilir. Birçok BB kremin yanında fırça veya sünger geldiği için onlardan yardım alınabilir. Eğer ciltte rahatsız olunan herhangi bir iz varsa ilk olarak biraz kapatıcı ile o izi kapatıp ondan sonra BB kremi bölgeye uygulanabilir. 

BB ve CC krem arasındaki fark nedir? 

BB kremler, cilt rengine uygun tonu yakalayıp fondötenden daha az şekilde aydınlık bir cilt sunacağını vaat eden ürünlerdir. CC kremler yani Color Corrective (Renk Düzenleyici), BB kremler gibi hafif bir formüle sahiptir. CC kremler ciltteki ton farklılıkları için üretilirken, BB kremler cilt için hafif bir fondöten etkisi yaratması için üretilir. CC kremler C vitamini içerirken, BB kremler C vitamini içermez. CC kremler BB kremlere kıyasla cildi daha çok besler. Fakat BB kremler cildi daha çok korur.  

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.