Biberon&Emzik

Toplam 80 ürün görüntüleniyor.
Sırala
Görünüm:
Toplam 80 ürün görüntüleniyor.

Biberon&Emzik

Bebeklerin, özellikle ilk 6-12 aylık sürecinde beslenme ihtiyaçları konusunda çok hassas davranmak gerekli. Yenidoğan bebeklerin ve 1 yaşı geçmiş bebeklerin, sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürebilmesi adına biberon ve emzik seçenekleri, olmazsa olmaz. Bebek biberon ve emzik modelleri içinde, Avent, Chicco, Lansinoh gibi markaların birçok farklı alternatifi var. Biberon ve emzik ihtiyacınızda, ürün tercihinizde nelere dikkat etmeniz gerekiyor?  

Bebek biberonları 

Yenidoğan bebeklerde, beslenme ilk etapta yalnızca anne sütü ile gerçekleşiyor, belli bir dönemin ardından ek gıda da devreye giriyor. Bebeğinizin ilk gelişim döneminde, aldığı tüm besin bileşenleri ona anne sütünden gelmekte. Gelişim süreci, bu anlamda bebeği olması gerektiği şekilde emmesine bağlı. Ancak bazı durumlarda anneler, her an bebeğini emzirmek için müsait olmayabilir. Özellikle, gecenin ilerleyen saatlerinde uyanan, uyku düzeni çeşitli nedenlerle henüz oturmamış bir bebekle ilgilenirken, zorluk yaşayabilir. Çalışan annelerin durumu ise bambaşkadır, bebeğinizin anne sütü ihtiyacının olduğu anlarda evde değilseniz, sütünüzü sağma makinesi ile sağarak bebeğiniz için bırakmanız gerekebilir. Bunun dışında bazı anneler, çeşitli sağlık sebeplerinden ötürü emziremeyebilir. Bu durumlarda bebek biberonları hayat kurtarıcıdır.  

Biberon seçerken nelere dikkat etmelisiniz? 

Bebeğinizin beslenme alışkanlığı açısından kritik önem taşıyan biberonlar, onlarca farklı marka tarafından farklı özelliklerle sunulmakta. Her ne kadar, ilk dönemlerde anneler bebeklerinin biberon kullanmasını istemese de, ihtiyaç duyulan anlarda biberon çok önemlidir. Bebekler hem sütü hem de mamayı, biberon ile çok rahat bir şekilde alabilir. Üstelik yeni nesil biberon ve yenidoğan emzik modellerinin yapısı, anne memesine benzer şekilde tasarlanmıştır. Peki cam biberon ya da diğer modellerin yer aldığı seçenekler içinde en iyi biberon hangisidir? Biberon seçerken nelere dikkat edilir?  

Biberon modellerine geldiğimizde karşımıza, ana maddesi ve boyutuna göre seçenekler çıkıyor. Biberon seçerken dikkat edeceğiniz ilk konu, biberonun büyüklüğü, şekli ve biberon emziğinin yapısıdır.  

Biberonun şekli ve bebek emziklerinin tasarımının önemli olmasının nedeni, temizlik aşamasının kolay olmasıdır. Zira hassas bir şekilde beslenen bebekler için, biberonlar her kullanımdan sonra sterilize edilmelidir. Biberon boyutu konusunda dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da, emziğin delik genişliği ile orantılı olmasıdır. Yenidoğanlarda bebek emzikleri 125 ml olabilir. Bebek 6 aylık olunca ya da 1 yaşını doldurunca, büyük biberon modellerine geçilebilir. 

Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da ürünün materyalidir. Biberon markalarının sunduğu ürünlerde genellikle cam ve plastikler karşımıza çıkıyor. Bebek açısından daha sağlıklı bir seçim yapmak istiyorsanız cam biberon tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte cam biberonların fiyatları plastiklere göre yüksek olabilir. Plastik biberonların avantajı ise daha hafif olması ve taşımasının kolaylığıdır. Bununla birlikte, cam biberonlarda kırılma riski söz konusu olabilir. Cam biberon almayı düşünenler, sterilizasyon için camın dayanabildiği ısı noktasını da bilmelidir. 

Emzik nasıl seçilir? 

Biberon kadar önemli olan bir konu da biberon emziğidir. En iyi emzik hangisi sorusunun yanıtı, herkese göre değişebilir. Damaklı emzik, damaksız emzik, yalancı emzik ya da silikon emzik gibi birçok farklı emzik çeşidi söz konusu. Yenidoğan emzik modellerinde tercihte bulunurken dikkate almanız gereken konu, bebeğin beslenme süreci açısından en sağlıklısını bulmaktır. Yenidoğan emziklerinde, biberon emziklerinde çapı küçük, akış düzeyi az olanlar tercih edilir. Yeni doğan bebeklerde emziklerin anne memesine benzer yapısına olması önemlidir. Bebeğiniz 6 ayını doldurduktan sonra, 16. aya kadar giden süreçte orta akışlı emzikler, 16. aydan sonra ise yoğun akış içeren emzikler tercih edilebilir. Nitekim bu dönemde bebeklerin besin alımı artacaktır.  

Yalancı emzik nedir? 

Bebeklerin doğumunun ardından en çok tercih edilen ürünlerden biri de yalancı emzikler. Biberon emziklerine yakın bir yapıda olan yalancı emziklerin ucu ve materyali değişebilir. Yalancı emziklerde silikon ya da kauçuk maddeler kullanılabilir. Bu emziğin amacı, dişi çıkmaya başlayan bebeklerdeki emme hissini sağlamaktır. Yalancı emzik kullanırken, emziğin aksesuarları çinde kordon, tutacak ya da kutu gibi ürünler de yer alır.  

Biberon ve emzik temizliği nasıl yapılır? 

Bebeğimizin ilk beslenme sürecinde, aldığı tüm besinlerin yanı sıra kullanılan ürünler de tamamen temiz ve sterilize olmalıdır. Bu anlamda biberon ve emzik setlerinin ideal şekilde sterilize edilmesi, yani mikroplardan arındırılması bebeğinizi korur. Peki bu nasıl yapılır?  

  • İlk olarak, biberon ve emzik seti içindeki tüm parçaları ayırın. 
  • Bunun ardından hijyenik bir tencere içinde su kaynatın. 
  • Kaynattığınız suyun içine emzik ve biberonun girmesini sağlayın. 
  • Kaynamış su, emzik ve biberondaki mikropların ve bakterilerin yok olmasını sağlar. 
  • Kaynama işleminin ardından aracı bir aparat ile biberon ve emziği alın, soğuk su ile durulayın. 
  • Setin tüm parçaları artık sterilize ve çok daha temiz olacaktır.  

Biberon emzik markaları ve fiyatları 

Bebekler için sağlıklı bir yaşamın ilk dönemlerinde, önemli bir yardımcı olan biberon ve emziklerde en çok tercih edilen markalara baktığımızda Philips Avent, Lansinoh, NUK, Chicco, Mamajoo ve Wee Baby gibi markaları görüyoruz. Biberon ve emzik fiyatlarında ise aralık markaya, ürüne göre değişebiliyor. Cam biberon, plastik biberon çeşitlerine göre, biberon ve emziklerin boyutuna göre ya da set olmasına göre fiyat etiketi değişebilir. En uygun fiyatlı biberon ve emzik modelleri için, sitemizde fiyata göre sıralama yapabilir, bebeğiniz için en sağlıklı ve kaliteli ürünü, uygun fiyata alabilirsiniz.  

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.