1 Yaşından Sonra Devam Sütü Gerekli mi

1 Yaşından Sonra Devam Sütü Gerekli mi

24 Haziran 2022

Eğer ki bebeğiniz devam sütü ile besleniyor ve bu miktarın ona yetmediğini hissediyorsanız doktorunuza sorarak devam sütü miktarında değişikliğe gidebilirsiniz. Devam sütünü hazırlamak için her 30 ml su için 1 ölçek devam sütü kullanabilirsiniz, bu miktar bebeğinizin yaşı ilerledikçe değiştirmeniz gerekir. Bebekler 6 ayını doldurduktan sonrada yavaş yavaş ek gıdaya geçebilir. Önemli olan 1 yaşına kadar anne sütü kullanıyor olmasıdır. Bu yazımızda devam sütü ile ilgili bütün sorulara yardımcı olacak bilgiler yer alıyor. 

Devam sütü nedir?  

Devam sütü, anne sütünün yetersiz kaldığı zamanlarda bebeğin beslenmesi ve ihtiyaç duyduğu vitamin, protein gibi bileşenleri vücuduna alabileceği bir ek besindir. Organik sütler içerisine bazı ilave maddeler eklenerek oluşan devam sütlerin ana maddesi inek sütüdür. Fakat inek sütünün bebekler için ilk 6 ay alerjik tehlikesi olduğu için ilk önce alerji testi yapılarak verilmesi gerekir. Devam sütünün daha yavaş sindirilmesi ve anne sütünün içeriğine en yakın hızda tolere edilmeye çalışılması, anne sütlerinin daha hızlı sindirilmesi ve vücutta tolere edilmesinin daha kolay olması devam sütü ve annesi sütünün arasındaki en büyük farklardır. Devam sütleri sadece anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Aksi takdirde bebeklerde şişmanlığa yol açabilir.  

1 yaşından sonra mama mı devam sütü mü? 

Bebeklerin 1 yaşından sonra anne sütü ile mi yoksa mama ile beslenmelerine devam edeceği konusu annelerin en büyük kararlarından biridir. Bebekler için en iyi seçim anne sütü olmakla birlikte anne sütünün 1 yaşında kadar kullanılması önerilir. Her ne kadar anne sütü bebekler için en yararlı besin olsa bile bazı anneler emziremiyor veya emzirmek istemiyor. Bu durumda mama sağlıklı bir alternatif olarak görülebilir. Mamanın içerisinde bebeklerin büyümesi ve gelişmesi için gerekli besinler bulunur.  

Devam sütü kullanmak şart mı? 

Anne sütü yeterli geliyor ise devam sütüne gerek duyulmaz. Anne sütü yeterli olmayan bebeklerde ise altıncı aydan sonra devam sütüne başlanabilir. Devam sütü fiyatları göz önüne alınınca ailelerin diğer ek gıdalara yönelmesi gerekebilir. Devam sütü markaları da, bu seçimde önemli bir yere sahiptir. Bilindik olmayan markalar bebek beslenmesinde tercih edildiğinde hazımsızlık, karın ağrısı, gaz sıkışması gibi durumlar ile karşılaşmak mümkündür. Bebekler için devam sütü markalarından Evolvia, Golden Goat, Aptamil, Bebelac ve SMA devam sütleri tavsiye edilenler arasındadır.  

Devam sütü tekrar ısıtılır mı?  

Devam sütleri ısıtıldıktan 2 saat içerisinden tüketilmedi ise dökülmesi gerekir. Devam sütünün her beslenme zamanında taze kalması önerilir. Yani devam sütü tekrar ısıtılır mı sorusuna kesin cevap önceden hazırlanan devam sütlerinin ısıtılmayacağıdır. Fakat dinlenen su sıcaklığını kaybettiyse, benmari usulü birkaç dakika biberon ısıtılabilir.  

Devam sütü ne zaman verilir?  

6. aydan sonra bebeklerde çok fazla protein, doymuş yağ, omega-3, demir ve D vitamini gibi ihtiyaçları artar. Devam sütünde bu bileşenler bulunmaktadır. Doktor kontrolü ile 6. aydan sonra başlanabilir. Günlük olarak yine doktor kontrolünde günde 2-3 öğün verilebilir. Devam sütlerini anne sütü eksikliği için verecekseniz sütün probiyotik içeriyor olmasına dikkat edin.  

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.